Հայաստանը շահագրգռված է պաշտպանության ոլորտում Հնդկաստանի հետ համագործակցության զարգացմամբ. Հակոբ Արշակյան
03/03/2023 11:17
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը Նյու Դելիում անցկացվող  «Ռաիսինա երկխոսություն 2023» 8-րդ համաժողովի շրջանակում հանդիպել է Հնդկաստանի Հանրապետության խորհրդարանի Լոք Սաբհայի խոսնակ Օմ Բիրլայի հետ:
ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Հնդկաստանի հետ երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցությունը:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ագրեսիային, առ այն, որ այդ երկիրը կոպտորեն խախտել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները եւ փակել Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը: 120.000 հայերի անվտանգությունը հայտնվել է ուղիղ սպառնալիքի ներքո, խաթարվել է պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների, էներգակիրների մատակարարումն Արցախ:
Նա նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որում ընդգծվում է, որ ադրբեջանական զինուժը պետք է դուրս գա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից եւ կարեւորում է հնդկական կողմի հնչեցրած դատապարտումն անցյալ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի եւ 2022 թվականի դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի շրջափակման կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը եւ ապօրինի ներխուժել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք:
Հնդկաստանի Հանրապետության խորհրդարանի Լոք Սաբհայի խոսնակ Օմ Բիրլան նշել է, որ կարեւորում է երկու խորհրդարանների միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամական կապերի խորացումը եւ ընդգծել, որ նման այցերն ու երկկողմ շփումները խթանում են համագործակցությունն ու նպաստում տարբեր ձեւաչափերով երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը:
Հնդկաստանի խորհրդարանի խոսնակն առկա մարտահրավերների հաղթահարման հարցում իր համերաշխությունն ու աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովում իր գլխավորությամբ գործում է Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը եւ շեշտել, որ հիանալի կլիներ նաեւ Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ձեւավորումը Հնդկաստանի խորհրդարանում, ինչը մեծ հնարավորություն կստեղծի ակտիվ եւ սերտ համագործակցության համար: Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առեւտուր, տրանսպորտ եւ կապ, պաշտպանություն, առողջապահություն, գյուղատնտեսություն, մշակույթ, գիտություն եւ կրթություն, տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաներ, զբոսաշրջություն եւ այլն:
Հանդիպման ավարտին Հնդկաստանի ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ կհյուրընկալի Հայաստանի ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը Նյու Դելիում:

Армения заинтересована в развитии сотрудничества с Индией в оборонной сфере – Акоп Аршакян
Вице-спикер Национального Собрания Республики Армения, руководитель группы дружбы Армения-Индия Акоп Аршакян 2 марта встретился со спикером Лок Сабха парламента Республики Индия Омом Бирлой в рамках 8-й конференции «Raisina Dialogue-2023» в Нью-Дели, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Вице-спикер НС поблагодарил Ома Бирлу за гостеприимство и теплый прием возглавляемой им делегации. Он отметил, что данная конференция предоставляет прекрасную возможность для проведения двусторонних встреч и обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес. Армения придает большое значение двустороннему и многостороннему сотрудничеству с Индией. Акоп Аршакян с удовлетворением констатировал, что с установлением дипломатических отношений за последние тридцать лет состоялось множество взаимных официальных и рабочих визитов, свидетельствующих о высоком уровне дружественных отношений между двумя странами.
Акоп Аршакян коснулся агрессии Азербайджана, подчеркнув, что соседняя страна грубо нарушила обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., и заблокировала Лачинский коридор – единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с внешним миром. Безопасность 120 тысяч армян находится под прямой угрозой, нарушены снабжение продуктами питания и другими товарами первой необходимости, поставки энергоносителей в Арцах. Он отметил, что Армения высоко оценивает заявление МИД Индии, в котором подчеркивается необходимость вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения, и осуждение индийской стороной агрессии, развязанной Азербайджаном против Армении в сентябре 2022 г. и блокады Лачинского коридора с прошлого декабря.
Вице-спикер парламента отметил, что с 12 мая 2021 г. азербайджанские вооруженные силы трижды нарушили территориальную целостность Армении и незаконно вторглись на суверенную территорию Республики Армения.
Председатель Лок Сабха парламента Республики Индия Ом Бирла, приветствуя делегацию НС Армении, отметил, что придает большое значение углублению дружественных связей между двумя парламентами и подчеркнул, что подобные визиты и двусторонние контакты способствуют сотрудничеству и развитию отношений двух стран в различных форматах.
Спикер парламента Индии выразил солидарность и поддержку Республике Армения и армянскому народу в преодолении существующих вызовов.
Акоп Аршакян подчеркнул, что придает особое значение развитию и укреплению межпарламентских отношений между Арменией и Индией. Он отметил, что под его руководством в парламенте действует группа дружбы Армения-Индия, и особо выделил, что желательно создание группы дружбы с Арменией в индийском парламенте, что содействовало бы активной деятельности и тесному сотрудничеству.
Армения заинтересована в развитии взаимовыгодного сотрудничества с дружественной Индией в различных сферах, включая торговлю, транспорт и связь, оборону, здравоохранение, сельское хозяйство, культуру, науку, образование, информационные и высокие технологии, туризм и др.
В завершение встречи спикер индийского парламента выразил надежду, что примет делегацию во главе с председателем Национального Собрания Армении в Нью-Дели.