Վարչապետը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Արևելյան հանձնաժողովի և գերմանական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ
04/03/2023 11:36
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում, հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Արևելյան հանձնաժողովի և գերմանական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել բիզնես մենեջմենթի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հայտնի, նաև Հայաստանում գործունեություն ծավալող SAP Data Space Berlin ձեռնարկությունում: Քննարկմանը մասնակցել են ԳԴՀ պետական մարմինների, ինչպես նաև մասնավոր` ագրոբիզնեսի, թվային տեխնոլոգիաների, դեղագործության, էներգետիկայի, ավիահաղորդակցության և այլ ոլորտների կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Ողջունելով ներկաներին` ՀՀ վարչապետը կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումը հայ-գերմանական առևտրատնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու և խորացնելու տեսանկյունից: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական իրավիճակին` խոսելով ընթացիկ միտումների և ցուցանիշների մասին: Վարչապետը նշել է, որ 2022թ. արձանագրվել է 12.5 տոկոս տնտեսական աճ, 2018թ. ի վեր ստեղծվել է 156 000 նոր աշխատատեղ, պետական բյուջեի մուտքերն ավելացել են 1,8 մլրդ դոլարով: Տնտեսական ազատության միջազգային ինդեքսում Հայաստանը զբաղեցնում է 11-րդ տեղը, թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում վերացվել է մենաշնորհը, այժմ բարեփոխումներ են իրականացվում տնտեսության ոլորտում, մասնավորապես, գյուղատնտեսության արդիականացման, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման, ենթակառուցվածքների բարելավման, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ուղղություններով: Հայաստանի` նախորդ տարվա տնտեսական աճի ցուցանիշը եվրասիական տարածաշրջանում լավագույններից մեկն է, իսկ ընթացիկ տարում նախատեսվում է ապահովել առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ, թեպետ առկա ներուժն ավելի բարձր աճ ապահովելու հնարավորություններ է ստեղծում: Վարչապետի խոսքով` միջազգային հեղինակավոր վարկանիշային կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի վարկանիշը կայունից տեղափոխվել է դրականի, ինչը ևս տնտեսական միջավայրի լավարկման մասին է վկայում:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է հարկային և մաքսային վարչարարության և բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերը: Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է Հայաստանում գերմանական և ընդհանրապես եվրոպական ընկերությունների ներգրավվածության ընդլայնմամբ` հավելելով, որ երկրում իրականացվում են խոշորամասշտաբ ծրագրեր ճանապարհաշինության, ենթակառուցվածքների բարելավման և մի շարք այլ ուղղություններով, որտեղ համագործակցության մեծ ներուժ և հնարավորություններ կան:
Հաջորդիվ վարչապետը պատասխանել է ընկերությունների ներկայացուցիչների հարցերին, որոնք վերաբերում էին էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, ֆինանսների, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:

Пашинян провел встречу с представителями Восточного комитета германской экономики и ведущих немецких компаний
04/03/2023 13:25
В рамках рабочего визита в Германию премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с представителями Восточного комитета германской экономики и ведущих немецких компаний, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Встреча состоялась в офисе SAP Data Space Berlin, известной компании в области управления бизнесом и информационных технологий, также работающей в Армении. В обсуждении приняли участие представители государственных органов ФРГ, а также частных организаций в сфере агробизнеса, цифровых технологий, фармацевтики, энергетики, авиации и др.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр Республики Армения подчеркнул важность встречи в таком формате с точки зрения развития и углубления армяно-германского торгово-экономического сотрудничества. Никол Пашинян коснулся экономического положения Армении, представив текущие тенденции и показатели. Премьер-министр отметил, что в 2022 году был зафиксирован 12,5-процентный экономический рост. С 2018 года создано 156 тыс новых рабочих мест, доходы государственного бюджета выросли на 1,8 млрд долларов. В международном Индексе экономической свободы Армения занимает 11-е место, после бархатной революции в Армении устранены монополии, сейчас осуществляются реформы в экономической сфере, в частности, в сферах модернизации сельского хозяйства, внедрения современных технологий, совершенствования инфраструктуры, энергетики, высоких технологий и по ряду других направлений.
Темпы экономического роста Армении в прошлом году являются одними из лучших в евразийском регионе, и, по прогнозам, в текущем году экономический рост составит не менее 7%, хотя имеющийся потенциал создает возможности для более высокого роста. По словам премьер-министра, рейтинг Армении со стороны международных авторитетных рейтинговых организаций повысился со стабильного на положительный, что также свидетельствует об улучшении экономической ситуации.
Никол Пашинян представил шаги правительства Армении по улучшению налогового и таможенного администрирования и деловой среды. Премьер-министр отметил, что правительство Армении заинтересовано в расширении участия немецких и в целом европейских компаний в Армении, добавив, что в стране реализуются масштабные проекты в сферах дорожного строительства, улучшения инфраструктуры и в ряде других направлений, где есть большой потенциал и возможности для сотрудничества.
Затем премьер-министр ответил на вопросы представителей компаний, которые касались реализации инвестиционных программ в энергетике, сельском хозяйстве, промышленности, финансах, инфраструктуре и в других отраслях.