Շրջափակման ընթացքում Արցախի տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 150 մլն դոլարի վնաս
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 780 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 144 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։ Ընդ որում՝ հնարավոր չէ հիվանդներին տեղափոխել պառկած վիճակում, քանի որ ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է Արցախի ռեանիմոբիլի շարժը, իսկ Կարմիր խաչը չունի ռեանիմոբիլ և սովորական մեքենաներով է իրականացնում հիվանդների տեղափոխությունը՝ բոլորը նստած վիճակում:
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 5700 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 33200 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը` շուրջ 2530 տոննա ապրանք՝ գերակշիռ մասը սնունդ ու դեղորայք:
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 150 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով ավելի քան 16 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը:

В результате блокады экономике Арцаха нанесен ущерб в размере около 150 млн долларов
780 граждан были лишены возможности прооперироваться из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных Минздраву Республики Арцах медучреждениях.
До сегодняшнего дня при посредничестве Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 144 пациента для получения соответствующего лечения. При этом невозможно перевозить больных лежа, так как азербайджанская сторона препятствует передвижению архацских реанимобилей. Красный Крест, в свою очередь, не имеет в своем расположении реанимобили и осуществляет перевозку больных на обычных машинах в сидячем положении.
755 субъектов хозяйствования (17,7% от общего числа) приостановили свою деятельность в связи с невозможностью работы в условиях блокады, а остальные субъекты хозяйствования работают в неполном объеме или с государственной поддержкой.
Из-за сложившейся сложной экономической ситуации 5700 человек лишены рабочих мест и доходов.
Более чем 33.200 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах, если бы не было блокады. Между тем в настоящее время усилиями МККК и Миротворческого контингента РФ доставляется лишь незначительная их часть, около 2.530 тонн товаров, большинство из которых – продукты питания и медикаменты.
В ходе блокады экономике Республики Арцах был нанесен ущерб в размере около 150 млн долларов, что привело к необеспечению более 16% от прогнозируемого годового показателя ВВП (903 млн долларов).