Այո, ես վրեժ եմ ուզում. մեր աղոթքի հետ սրբազան արտահայտություն պետք է լինի վրեժը. Բագրատ Սրբազան
Հատկապես ցեղասպանությունից հետո մազապուրծ եղած ընտանիքներն իրենց զավակներին Վրեժ անվանակոչեցին՝ այն հավատով, որ նորից հաղթանակ ու վերածնունդ է լինելու, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդման եթերում ասել է Տավուշի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
«Մենք պետք է գործենք որպես մոռացված ազգ, այո, մենք ունենք բարեկամներ, բայց մեր հույսը նրանք չպետք է լինեն, մեր հայացքը միայն դեպի մեզ պետք է լինի՝ հայացք դեպի ներս», - ասել է նա։
Հարցին, թե երբ է եկեղեցին պայքարի զանգ հնչեցնելու, Սրբազանը պատասխանել է՝ եկեղեցին մշտապես պայքարի առաջնագծում է. ո՛չ գաղափարները, ո՛չ ձևակերպումները, ո՛չ արտահայտությունները որևէ կերպ չեն փոխվել։
Սրբազանի գնահատմամբ, խաբկանք չպետք է ունենալ, թե հազարավոր մարդիկ պայքարի համար փողոց կողողեն. բոլոր հասարակություններում շարժիչ ուժը քչերն են, ոչ զանգվածները, նույնիսկ 1988 թվականին որքան էլ մեծ էր մարդկանց ներգրավվածությունը, նույքան էլ շատ էին անտարբերները։
«Չգիտես՝ մարդու կյանքում դարձն ինչպես տեղի կունենա, ես վստահ եմ, որ ամեն օր ավելի շատ մարդ է դարձի գալիս. պարզապես այսօր առաջնային, ամենամեծ խնդիրը շնչառություն բացելն է, որին խանգարում են երկրի ներկա կառավարիչները. իրենք ոչ թե պետք է հեռացվեն, այլ գնան ինքնակամ»։

Да, я хочу мести: вместе с нашей молитвой сакральным словом должна стать «месть» – Баграт Галстян
Реванш означает месть. Да, я хочу мести, во всех смыслах. Вместе с нашей молитвой сакральным словом должна стать «месть». Особенно в выживших после Геноцида армян семьях сыновьям давали имя Вреж («Месть») с верой в то, что однажды произойдет возрождение нашей родины, нашего достоинства, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am  предводитель Тавушской епархии ААЦ  архиепископ Баграт Галстян .
«Мы должны действовать как преданная забвению нация. Да, у нас есть друзья, но мы не должны возлагать на них надежду, мы должны надеяться только на себя. Наше спасение в этом, мы должны направить наш взор внутрь себя», - сказал он.
На вопрос, когда церковь начнет звонить в колокол борьбы, архиепископ ответил, что церковь всегда на передовой борьбы – не изменились ни идеи, ни формулировки, ни высказывания церкви.
По оценке Баграта Галстяна, не нужно питать иллюзий, что тысячи людей выйдут на улицу для борьбы: во всех обществах движущей силой является меньшинство, а не массы, даже в 1988 году, когда в борьбу были вовлечены широкие массы, было столько же безразличных.
«Не знаешь, когда человек покается и вернется на истинный путь. Я уверен, что каждый день все больше людей возвращаются на путь истинный. Просто сегодня самая ключевая, самая большая проблема – это новое дыхание, которому мешают нынешние управляющие страной. Они должны уйти добровольно, а не быть отстранены», - сказал архиепископ Баграт Галстян.