Միջազգային ներկայությունն անհրաժեշտություն է ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում. Արմեն Գրիգորյանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահին
07/03/2023 14:07
Մարտի 7-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ հանձնակատար, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին:
Զրուցակիցները քննարկել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ծանր իրավիճակը:
Կողմերն ընդգծել են Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի բացման առնչությամբ կայացված իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն ի կատար ածելու անհրաժեշտությունը:
ԱԽ քարտուղարն իր զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչական  հարձակման դեպքին և ընդգծել միջազգային ներկայության անհրաժեշտությունը ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում:

Армен Григорян обсудил с французским сопредседателем МГ ОБСЕ ситуацию в Нагорном Карабахе
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян 7 марта принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Бриса Рокфея, сообщает пресс-служба Совбеза Армении.
Собеседники обсудили тяжелую гуманитарную ситуацию, сложившуюся в Нагорном Карабахе вследствие блокады Лачинского коридора.
Стороны подчеркнули необходимость выполнения Азербайджаном решения Международного суда ООН об открытии Лачинского коридора, имеющего обязательную юридическую силу.
Секретарь Совбеза обратил внимание собеседника на совершенную 5 марта азербайджанскими вооруженными силами террористическую атаку в Нагорном Карабахе и подчеркнул необходимость международного присутствия в Нагорном Карабахе и в Лачинском коридоре.