Տեղահանված արցախցիների համար կառուցվող տների շինարարությունը, շրջափակմամբ պայմանավորված, գրեթե դադարեցված է
10/03/2023 18:10
Արցախի Հանրապետության պետբյուջեի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Ասկերանի շրջանի Իվանյան համայնքի վարչական տարածքում կառուցվող 107 առանձնատների շինարարությունը, շրջափակմամբ պայմանավորված, գրեթե դադարեցված է։
Այդ մասին հայտնում է Արցախի քաղաքաշինության նախարարությունը։
«Առանձնատների մեծ մասի շինարարությունն ավարտման փուլում է, բայց շինանյութի պակասի պատճառով այս պահի դրությամբ աշխատանքները, ինչպես նաև արտաքին ենթակառուցվածքների կառուցումը, գրեթե չեն իրականացվում։ Եթե չլիներ շրջափակումը, ապա առաջին 40 առանձնատները շահագործման կհանձնվեին արդեն իսկ անցած տարեվերջին և 2023 թվականի սկզբին»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Из-за блокады в Арцахе практически приостановлено строительство домов для вынужденных переселенцев
В связи с блокадой практически приостановлено строительство 107 домов, возводимых в административном районе общины Иванян Аскеранского района за счет средств государственного бюджета Республики Арцах и Всеармянского фонда «Айастан».
Об этом сообщает министерство градостроительства Республики Арцах.
«Строительство большинства домов находится на завершающей стадии, но на данный момент работы, а также строительство внешней инфраструктуры практически не проводятся из-за нехватки стройматериалов. Если бы не блокада, первые 40 домов были бы сданы в эксплуатацию уже в конце прошлого и начале 2023 года.
В случае открытия заблокированной азербайджанцами дороги строительные работы возобновятся, и первые дома, построенные в очень короткие сроки, будут сданы в эксплуатацию», - отмечается в сообщении.