Նիկոլ Փաշինյանը Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեում էր․ քննարկել են ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառի պետական կարգավորման աշխատանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտե՝ կառույցի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
«Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատար Խաչատուր Խաչիկյանը, Կոմիտեի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետին ներկայացվել են 2022թ. Կոմիտեի կողմից ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառի պետական կարգավորման աշխատանքները՝ ուղղված բնակչության, ատոմային էներգիայի օգտագործման օբյեկտների անվտանգության ապահովմանը, իոնացնող ճառագայթման հնարավոր վնասակար ազդեցությունից բնակչության ու շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը:
Նշվել է, որ միջուկային տեղակայանքների նկատմամբ վերահսկողության շրջանակում շարունակվել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգության բարձրացման և 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման լիցենզիային կից պայմանների ու պահանջների կատարման միջոցառումները: Իրականացվել են ստուգայցեր, վերլուծվել են հաշվետվությունները, ուսումնասիրվել են անվտանգային համակարգերի մոդիֆիկացիաների ներդրման նախագծային փաստաթղթերը, կազմվել են եզրակացություններ: ՀԱԷԿ ֆիզիկական պաշտպանության ապահովման նպատակով շարունակվել է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ աշխատանքը, որի առաքելությունը 2022թ. մարտին այցելել էր Հայաստան: Առաջիկա ծրագրերի համատեքստում մանրամասներ են ներկայացվել ՀԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման, նոր էներգաբլոկի կառուցման, ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման ազգային ծրագրի մշակման վերաբերյալ և այլն:
Զեկուցվել է, որ Կոմիտեն շարունակաբար իրականացնում է իոնացնող ճառագայթման աղբյուրների պետական գրանցում և լիցենզավորում: 2022թ. առողջապահական, գիտական և արդյունաբերական օբյեկտների կարգավորող վերահսկողության շրջանակում իրականացվել են ստուգայցեր, լիցենզիային կից պահանջների կատարման ուսումնասիրություններ, ըստ անհրաժեշտության՝ կատարվել է ռադիոակտիվ աղբյուրի շահագործումից հանում ու վնասազերծում և այլն: Ներկայացվել է շրջակա միջավայրի ճառագայթային մոնիթորինգի շրջանակում տարվող աշխատանքը, որն իրականացվում է Եվրոպական միության օժանդակությամբ ներդրված ժամանակակից համակարգերի միջոցով: Նշվել է, որ առաջիկա ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում են գիտահետազոտական ոլորտում արագացուցչի կիրարկման, միջուկային բժշկության զարգացման, կադրերի վերապատրաստման և այլ ծրագրեր:
Նշվել է, որ աշխատանք է տարվում «Խաղաղ նպատակով ատոմային էներգիայի օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի լավարկման և ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ դիրեկտիվներին մոտարկելու ուղղությամբ: Զեկուցվել է նաև «Միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության գիտատեխնիկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի գործունեության մասին:
Հաշվետվությամբ ներկայացված թեմաների շուրջ ծավալվել է քննարկում, մտքեր են փոխանակվել ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառի պետական կարգավորման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ անելիքների շուրջ:
Վարչապետն անդրադարձել է այս ոլորտի կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման խնդրի կարևորությանը՝ նշելով, որ պետք է կոնսոլիդացնել ոլորտային կրթությանն ուղղվող ռեսուրսները և որակյալ համակարգ ձևավորել:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ատոմային էներգիայի օգտագործման ոլորտում նախանշված՝ ՀՀ առաջնահերթությունների պատշաճ իրականացումը և այս առնչությամբ հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности Комитета по регулированию ядерной безопасности за 2022 год
10/03/2023 19:48
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет по регулированию ядерной безопасности с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Акоп Варданян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, и.о. председателя Комитета по регулированию ядерной безопасности Хачатур Хачикян и другие должностные лица.
Премьер-министру была представлена деятельность Комитета по государственному регулированию в сфере использования атомной энергии, обеспечения безопасности населения, объектов использования атомной энергии, защиты населения и окружающей среды от возможного вредного воздействия ионизирующих излучений.
Было отмечено, что в рамках контроля за объектами атомной энергетики были продолжены мероприятия по повышению безопасности Армянской АЭС и выполнению условий и требований, прилагаемых к лицензии на эксплуатацию 2-го энергоблока. Были проведены инспекции, проанализированы отчеты, изучена проектная документация на внедрение модификаций системы безопасности, составлены заключения. В целях обеспечения физической защиты АЭС продолжена работа с международными партнерами, в том числе с Международным агентством по атомной энергии, миссия которого посетила Армению в марте 2022 года. В контексте предстоящих программ были представлены подробности относительно повторного продления периода эксплуатации 2-го энергоблока Армянской атомной электростанции, строительства нового энергоблока, разработки национального плана по управлению радиоактивными отходами и т.д.
Было доложено, что Комитет продолжает осуществлять государственную регистрацию и лицензирование источников ионизирующего излучения. В рамках надзора за санитарными, научными и промышленными объектами в 2022 году были проведены инспекции, исследования выполнения прилагаемых к лицензии требований, по мере необходимости выполнялись работу по выводу из эксплуатации и обезвреживанию радиоактивного источника и др. Была представлена работа, проводимая в рамках радиационного мониторинга окружающей среды, который осуществляется с использованием внедренных при поддержке Европейского союза современных систем. Было отмечено, что в рамках предстоящих программ планируются применение ускорителя в сфере научных исследований, развитие ядерной медицины, подготовка кадров и другие программы.
Было отмечено, что ведется работа по совершенствованию закона Республики Армения «Об использовании атомной энергии в мирных целях» и приближению законодательства Армении к директивам ЕС. Было также доложено о деятельности ЗАО «Научно-технический центр ядерной и радиационной безопасности».
Состоялась дискуссия по представленным в докладе темам, присутствующие обменялись мнениями о шагах по повышению эффективности государственного регулирования в сфере использования атомной энергии.
Премьер-министр подчеркнул важность подготовки и стажировки кадров в этой сфере, отметив, что необходимо консолидировать направляемые на отраслевое образование ресурсы и сформировать качественную систему.
Глава правительства подчеркнул необходимость надлежащей реализации приоритетов Республики Армения в области использования атомной энергии и дал в этой связи поручения ответственным лицам.