Հայաստանի գոյությունը խիստ կասկածի տակ է. այս իշխանությունը ՀՀ անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու որևէ հնարավորություն չունի. Տիգրան Աբրահամյան
11/03/2023 10:00
Հայաստանն ու Արցախն այս ռեգիոնում գոյատևելու հնարավորությունը կվերականգնեն մեկ դեպքում, եթե փաշինյանական ռեժիմը պարզապես չլինի, նման դիտարկում է արել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանում ու հատկապես Արցախում շատ քիչ մարդ կհանդիպի, ով ՀՀ իշխանության և, մասնավորապես, Փաշինյանի բանակցային կամ ռազմական ունակությունները բավարար կհամարի:
«Որքան էլ փաշինյանական քարոզչամեքենան փորձի ֆոն ստեղծել, թե հակադարձում է Սերժ Սարգսյանի` Փաշինյանի բանակցային գործընթացում և մարտի դաշտում իրացրած քաղաքականության խիստ քննադատությանը, ակնհայտ է, որ նույնիսկ Փաշինյանի կողմնակիցները գիտակցում են, որ իշխանությունը տապալել է և´ անվտանգային, և´ արտաքին քաղաքական գործընթացը:
Հետևանքները յուրաքանչյուրս զգում ենք մեր մաշկի վրա` Արցախի, իսկ իրականում Հայաստանի շրջափակում, քաղաքական մեկուսացում, անընդհատ խոստացվող ու Ադրբեջանին արվող զիջումներ, 44-օրյա պատերազմ, ՀՀ-ի դեմ հարձակումներ, հսկայական տարածքային և մարդկային կորուստներ, ինքնիշխանության նվազագույն մակարդակ: Թվարկվող ցանկը շարունակելի է:
Արդյո՞ք բանավեճի թեմա կա փաշինյանական իշխանության հետ՝ այլևս ոչ: Արդյո՞ք այդ մասին հասարակության հետ խոսելու, իրազեկելու խնդիր կա` միանշանակ:
Կա´, որովհետև պետք է գերիշխի այն մոտեցումը, որ այս իշխանությունը, եթե ինչ-որ հրաշքով, մեծ ցանկություն էլ ունենա, պարզապես ՀՀ անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը պաշտպանելու որևէ հնարավորություն չունի:
Ավելին, այս իշխանությունը ՀՀ-ն ու Արցախը որպես մատաղացու գառ մատուցել է իր արտաքին հովանավորներին, թուրքերին և այս պայմաններում ՀՀ գոյությունն ինքնին խիստ կասկածի տակ է:
Հայաստանն ու Արցախը, հայ ժողովուրդն այս ռեգիոնում գոյատևելու, դեռ չեմ ասում` գործոն լինելու հնարավորությունը կվերականգնեն մեկ դեպքում, եթե փաշինյանական ռեժիմը պարզապես չլինի, հակառակ դեպքում շանս պարզապես չկա», - Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը:

Существование Армении находится под большим вопросом: у этой власти нет возможности обеспечить безопасность, территориальную целостность страны – Тигран Абрамян
11/03/2023 13:18
Армения и Арцах обретут возможность существования в этом регионе только в одном случае – если пашиняновского режима просто не будет, такое мнение высказал секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, в Армении и особенно в Арцахе сложно встретить людей, которые сочтут достаточными переговорные или военные навыки властей Армении и, в частности, Пашиняна.
«Как бы пашиняновская пропагандистская машина ни пыталась создать фон, будто представляет возражения на резкую критику Сержа Саргсяна в адрес проводимой Пашиняном политики в ходе переговорного процесса и на поле боя, очевидно, что даже сторонники Пашиняна осознают, что власть провалила процесс как в сфере безопасности, так и в сфере внешней политики.
Последствия этого каждый из нас ощущает на себе: блокада Арцаха, а в действительности Армении, политическая изоляция, постоянно обещаемые и делаемые уступки Азербайджану, 44-дневная война, вторжения в Армению, колоссальные территориальные и человеческие потери, минимальный уровень суверенитета. Список можно продолжать бесконечно.
Есть ли тема для дискуссий с пашиняновской властью? Уже нет. Есть ли необходимость говорить об этом с общественностью, информировать? Однозначно.
Есть, потому что должен возобладать тот подход, что у этой власти, даже при большом желании, каким-то чудом, просто нет никакой возможности обеспечить безопасность, территориальную целостность и суверенитет Армении.
Более того, эта власть преподнесла Республику Армения и Арцах в качестве жертвенного агнца своим зарубежным покровителям, туркам, и в этих условиях само существование Армении находится под большим вопросом.
Армения и Арцах, армянский народ вновь обретут возможность существовать в этом регионе, не говоря уже о том, чтобы стать фактором, лишь в одном случае – если пашиняновского режима просто не будет, иначе шансов просто нет», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.