Պուտինը Փաշինյանի հետ զրույցում ընդգծել է ռուս խաղաղապահների հետ սերտ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը
13/03/2023 13:54
Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ քննարկվել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թվականներին հայտնի համաձայնությունների ողջ շրջանակի իրականացման գործնական ասպեկտները, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության ապահովման քայլերը, տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնման հարցերը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը:
Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի քննարկման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է բոլոր ի հայտ եկած խնդիրները կառուցողական եղանակով լուծման, կողմերի և ռուս խաղաղապահների միջև սերտ շփման և փոխգործակցության անհրաժեշտությունը։

Путин в разговоре с Пашиняном подчеркнул необходимость решения всех возникающих вопросов вокруг Нагорного Карабаха в тесном контакте с российскими миротворцами
13/03/2023 13:47
По инициативе армянской стороны состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Как сообщает пресс-служба Кремля, рассмотрены практические аспекты реализации всего комплекса известных договорённостей лидеров России, Армении и Азербайджана 2020–2022 годов, включая шаги по обеспечению стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе, восстановлению экономических и транспортных связей в регионе и подготовке мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
В ходе обсуждения текущей ситуации вокруг Нагорного Карабаха Владимир Путин подчеркнул необходимость решения всех возникающих вопросов в конструктивном ключе, в тесном контакте и взаимодействии сторон с российскими миротворцами.