Շատ մեծ է նոր էսկալացիայի վտանգը. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Կարծում եմ, որ հիմա շատ մեծ է էսկալացիայի հավանականությունը և՛ Հայաստանի սահմանի երկայնքով, և՛ Լեռնային Ղարաբաղի, լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իմ եզրակացությունն Ադրբեջանի ավելի ու ավելի ագրեսիվ դարձող հռետորաբանությունից է, և իհարկե, կան որոշակի այլ տվյալներ», - ասաց Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է զսպման մեխանիզմներին՝ վարչապետն ասաց, որ ՀՀ-ն չի, որ նախաձեռնում է ագրեսիվ գործողություններ և դա է պատճառը, որ ՀՀ-ն որոշում կայացրեց հրավիրել ԵՄ դիտորդներին։
«Միջազգային հանրությունը պետք է արձանագրի, որ շատ մեծ է վտանգը նոր էսկալացիայի, և հաշվի առնելով Լաչինի միջանցքի փակ լինելը, ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի առկայությունը, էթնիկ զտումներ իրականացնելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները, մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ շատ պատեհ կլինի, որ Լաչինի միջանցք և ԼՂ ուղարկվի միջազգային փաստահավաք առաքելություն», - ասաց Փաշինյանը։

Пашинян: Существует угроза эскалации на границах Армении и в Нагорном Карабахе
Сейчас очень велика угроза эскалации вдоль границ Армении и в Нагорном Карабахе, заявил на пресс-конференции премьер Армении Никол Пашинян.
«Мы делаем такой вывод из становящейся все более агрессивной риторики Азербайджана. Есть также другие данные», - сказал Пашинян.
По его словам, международное сообщество должно констатировать, что сейчас велика вероятность обострения ситуации.
«Учитывая кризис в Нагорном Карабахе, закрытый Лачинский коридор, подготовку Баку к совершению этнических чисток, мы считаем необходимым отправку в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международной миссии по сбору фактов», - сказал Пашинян.