Եթե նախաքննությունն անհրաժեշտ համարի, ապա պատրաստ եմ «Քովիդի գործով» հարցաքննվել. Նախարար
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը կարծում է, որ «Քովիդի գործով» ձերբակալված ԱՆ աշխատակիցների պաշտպանները կդիմեն վերաքննության, որպեսզի այլ խափանման միջոցներ ընտրվեն։
«Կարծում եմ, որ նրանցից որևէ մեկը քննությանը խոչընդոտելու կամ խուսափելու մղում չունի», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա նշեց, թե եթե նախաքննությունն անհրաժեշտ համարի հարցաքննել իրեն, ապա ինքը պատրաստ է։
Հարցին, թե մտահոգվա՞ծ է, որ կարող է քրեական գործը հասնի նաև նախարարներին՝ Անահիտ Ավանեսյանը պատասխանեց.
«Ամենևի՛ն»։
Հիշեցնենք՝ «Քովիդի գործով» ձերբակալվել է 11 անձ, այդ թվում՝ Երևանի փոխքաղաքապետը. հափշտակվել է ավելի քան 119 միլիոն դրամ։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ 2020-2022-ին Առողջապահության փոխնախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Գևորգ Սիմոնյանը, պատասխանատու լինելով պետական ֆինանսավորման բաշխման համար, քավոր-սանիկական կապ ունենալով «Մեդլայն» կլինիկայի տնօրենի հետ, բավարար վերահսկողություն չի իրականացրել, ինչի հետևանքով Բաբկեն Շահումյանը հափշտակել է շուրջ 120 միլիոն դրամ։

Если следствие посчитает нужным допросить меня по «делу COVID», то я готова – Анаит Аванесян
Министр здравоохранения Анаит Аванесян считает, что адвокаты задержанных по «делу COVID» сотрудников Минздрава обратятся в апелляционную инстанцию для избрания в их отношении других мер пресечения.
«Думаю, что никто не намерен скрываться или препятствовать следствию», - заявила Анаит Аванесян в беседе с журналистами.
Она отметила, что если следствие посчитает нужным допросить ее, то она готова.
На вопрос, не обеспокоена ли она тем, что министры также могут стать фигурантами уголовного дела, Анаит Аванесян ответила:
«Вовсе нет».
Напомним, по «делу COVID» задержаны 11 человек, в том числе вице-мэр Еревана: присвоено более 119 млн. драмов.
Ранее Антикоррупционный комитет распространил сообщение о том, что занимавший в 2020-2022 гг. должность заместителя министра здравоохранения Геворк Симонян, отвечая за распределение финансовых средств, находясь в родственных связях с директором клиники «Медлайн», не исполнил возложенные на него обязанности по осуществлению контроля, в результате чего директор клиники Бабкен Шаумян присвоил около 120 млн. драмов.