Ինչ աշխատանք է իրականացնում Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը. բնակիչները դիտորդների հետ հույսեր են կապում. «Արմենպրես»
Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը սահմանի երկայնքով դիտարկում իրականացնելուց զատ նաև պարեկություն է իրականացնում սահմանամերձ շրջաններում, գյուղերում, ԵՄ առաքելության ներկայացուցիչները զրուցում են գյուղացիների հետ, արձանագրում նաև, թե նրանք երբ ու որքան կրակոցներ են լսել: ԵՄ առաքելության ներկայությունը մարդկանց որոշ առումով խաղաղության հույս է տալիս, ոմանք նկատել են՝ նրանց գալուց ի վեր փոքր-ինչ քչացել են կրակոցները: Առաքելությունն էլ արձանագրած տեղեկությունները ամենշաբաթյա ռեժիմով ներկայացնում է Բրյուսել:
«Արմենպրես»-ն այցել է Եղեգնաձոր՝ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության օպերատիվ շտաբ, նաև հնարավորություն ունեցել Մարտունու՝ այսպես ասած դաշտային գրասենյակում տեղակայված դիտորդների հետ այցելել Սոթք, որտեղ նրանք իրականացրել են պարեկություն, զրուցել մարդկանց հետ:
Մարտունու խմբի փոխղեկավար Խրիստոս Հաջիթեոդուլուն, ով Կիպրոսից է, ցույց է տալիս Սոթք գյուղի մուտքից դեպի սահման հեռավորությունը՝ 8 կմ, դա Հայաստանի ճանաչված սահմաններով, սակայն ադրբեջանցիները Հայաստանից տարածքում 3, երբեմն 4 կմ ներս են մտել, այսպիսով՝ շատ ավելի մոտ են:
Խրիստոս Հաջիթեոդուլուն խմբի հետ ամենօրյա առաքելություն է իրականացնում: Գյուղացիները հատկապես գիշերային ժամերի կրակոցների մասին դիտորդներին հաճախ են հայտնում: Ադրբեջանցիները շարունակում են կրակել սահմանին շատ մոտ գյուղերի ուղղությամբ:
«Բայց նույնիսկ այստեղ՝ Սոթքում, մարդիկ մեզ մի քանի անգամ ասել են, որ կրակում են հատկապես գիշերները: Մարդիկ ասում են, որ մի փոքր վախեցած են, բայց հիմա ավելի ապահով են զգում՝ այն ժամանակից ի վեր, ինչ մենք այստեղ ենք: Նրանք ասում են, որ ադրբեջանական կողմից կրակոցների դեպքերը գնալով քչանում են: Մենք կրակոցների մասին ինֆորմացիա ենք ստանում, երբեմն էլ մենք ենք հենց լսում կրակոցներ: Եվ, անշուշտ, ամեն օր զեկույց ենք պատրաստում ու դրանք ուղարկում ենք Բրյուսելին՝ Եղեգնաձորում մեր կենտրոնակայանի միջոցով»,-ասում է Հաջիթեոդուլուն:
Գյուղացիները պատմում են՝ կրակոցներ հիմնականում գիշերն են լինում: Սակայն նկատել են նաև՝ Եվրամիության դիտորդների գալուց ի վեր համեմատաբար ավելի քիչ են կրակում:
«Նկատել ենք՝ մի քիչ խաղաղ է: Առաջ շատ էին կրակոցները: Ժողովուրդը վախեցած է: Լարված վիճակում ոչ մեկի համար հաճելի չէ: Բայց հիմա մի քիչ հույս կա, զգացվում է՝ մի քիչ փոխվել է, իրենց (խմբ․ ԵՄ դիտորդների) գալն օգուտ է»,-պատմում է Սոթքի բնակիչ Կիմ Կարապետյանը:
Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունն իր գործունեությունը Հայաստանում սկսել է այս տարվա փետրվարի 20-ից:
«Հայաստանում ԵՄ առաքելության հիմնական խնդիրն առաջին հերթին Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանի երկայնքով ու առճակատման գծով պարեկություն իրականացնելն ու դրա մասին զեկուցելն է: Մենք ամեն օր պարեկներ ենք ուղարկում՝ ցույց տալու դրոշ և հանդարտեցնելու լարվածությունը: Երկրորդ խնդիրը մենք կոչում ենք հումանիտար անվտանգության պարեկություն: Մենք կանոնավոր կերպով այցելում ենք գյուղեր, որոնք տուժել են կոնֆլիկտի պատճառով՝ մարդկանց տալու անվտանգության զգացողություն, որ այնտեղ ապրող մարդիկ տեսնեն՝ միջազգային հանրությունը հոգ է տանում: Եվ մեր երրորդ խնդիրը, որն ավելի միջնաժամկետ խնդիր է, ադրբեջանական կողմի հետ վստահության ամրապնդման ուղղությամբ որոշակի միջոցներ ձեռնարկելն է: Բայց այս պահին դա շատ դժվար է: Այսպիսով՝ մենք պետք է գտնենք ուղիներ՝ կանգնեցնելու դա: Բայց այս պահին մեր գլխավոր խնդիրը պարեկություն իրականացնելն է»,-ասում է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ղեկավար Մարկուս Րիտերը:
Եվրամիության անձնակազմը բաղկացած կլինի 103 հոգուց, 45-ը՝ դիտորդ, այսինքն՝ օպերատիվ, մնացածն ադմինիստրատիվ անձնակազմն է: Այս պահին Հայաստանում է դեռևս 50-ը: Նախատեսում են ներգրավել նաև 35 տեղացիների: Դիտորները Եվրամիության գրեթե բոլոր երկրներից են: Առաքելության շտաբը Եղեգնաձորում է: Սակայն դիտորդները օպերատիվ տեղակայման վայրերում կլինեն՝ Իջևանում, Մարտունիում, Ջերմուկում, Գորիսում, Կապանում, նաև Եղեգնաձորում՝ ծածկելու Արարատի մարզը։ Այս պահին դեռևս միայն Կապանում, Ջերմուկում, Գորիսում և Մարտունիում են տեղակայված, սակայն պարեկություն են իրականացնում սահմանի գրեթե ողջ երկայնքով: Եվրամիության դիտորդները մնում են փոքր հյուրանոցներում: Գյուղերում պարեկություն են իրականացնում ամեն օր: Իսկ սահմանին պարեկությունը պլանավորում են 1 շաբաթ առաջ, մեկ շաբաթ առաջ դիտորդներն այդ մասին տեղեկացնում են ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմերին:
«Եթե մենք մոտ ենք գնում առճակատման գծին կամ միջազգային սահմանին, մենք ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի միջոցով մեկ շաբաթ առաջ նախապես տեղեկացնում ենք ադրբեջանական կողմին, մենք ցանկանում ենք խուսափել որևէ առճակատումից կամ թյուրիմացությունից»:
Առաքելությունն ամենշաբաթյա զեկույցներ է պատրաստում ու ներկայացնում Բրյուսելին: Դրանք փակ են, չեն կիսում հայկական կամ ադրբեջանական կողմերի հետ:

Какую работу выполняет миссия ЕС в Армении: жители приграничных общин надеются на наблюдателей․ «Арменпресс»
16/03/2023 13:10
Гражданская миссия Европейского Союза в Армении помимо наблюдения за границей также осуществляет патрулирование в приграничных районах и селах. Присутствие миссии ЕС дает людям некоторую надежду на мир. Они отмечают, что с момента их прибытия стрельба чуть уменьшилась. Информация, зафиксированная миссией, еженедельно представляется в Брюссель.
«Арменпресс» побывал в Ехегнадзоре, в оперативном штабе гражданской миссии ЕС в Армении, также имел возможность посетить Сотк вместе с наблюдателями, дислоцированными в полевом офисе Мартуни, где они проводят патрулирование и общаются с жителями.
Заместитель руководителя группы Мартуни Христос Хаджитеодулу из Кипра показывает расстояние от въезда в село Сотк до границы – это 8 км, признанных в пределах Армении, однако азербайджанцы проникли на территорию Армении на 3 км, кое-где и на 4 км, таким образом, стали намного ближе.
Христос Хаджитеодулу ежедневно вместе с группой выполняет миссию наблюдения. Сельские жители часто сообщают наблюдателям о стрельбе, особенно по ночам. Азербайджанцы продолжают стрелять по селам, расположенным очень близко к границе.
«Здесь, в Сотке, нам уже несколько раз говорили, что больше стреляют по ночам. Люди немного напуганы, но с тех пор, как мы здесь, они чувствуют себя в большей безопасности. Говорят, что случаев стрельбы с азербайджанской стороны стало меньше. Мы получаем информацию о стрельбе, иногда и сами слышим стрельбу. И, конечно же, каждый день мы готовим отчеты и отправляем их в Брюссель через нашу штаб-квартиру в Ехегнадзоре», - говорит Христос Хаджитеодулу.
Сельские жители отметили, что стрельба в основном происходит ночью. Но они также заметили, что с момента прибытия наблюдателей Европейского Союза стрельбы стало чуть меньше.
«Мы видим, что стало чуть спокойнее. Раньше стрельбы было больше. Люди были напуганы. Страх никому не доставляет удовольствия. Но сейчас надежда прибавилась,  приезд наблюдателей ЕС пошел на пользу», - сказал Ким Карапетян, житель Сотка.
Гражданская миссия Европейского Союза начала свою деятельность в Армении 20 февраля этого года.
«Основная задача миссии ЕС в Армении – это, прежде всего, осуществление патрулирования вдоль международной границы с Азербайджаном и вдоль линии противостояния и составление об этом отчетов. Каждый день высылаем патрули, чтобы показать флаг и разрядить обстановку. Вторую задачу мы называем патрулированием гуманитарной безопасности. Мы регулярно посещаем деревни, пострадавшие от конфликта, чтобы придать людям чувство безопасности, чтобы люди, живущие там, могли видеть, что международное сообщество заботится о них. И наша третья задача, которая является более среднесрочной задачей, заключается в том, чтобы принять определенные меры в направлении укрепления доверия с азербайджанской стороной. Но на данный момент это очень сложно. Поэтому мы должны найти способы остановить это. Но на данный момент наша основная задача – патрулирование», - сказал Маркус Риттер, глава гражданской миссии ЕС в Армении.
Штат миссии Евросоюза состоит из 103 человек, 45 - оперативные наблюдатели, остальные - административный персонал. В настоящее время в Армении их еще 50. Планируется привлечь еще 35 местных жителей. Наблюдатели почти из всех стран Евросоюза. Штаб миссии находится в Ехегнадзоре. Однако наблюдатели будут находиться в оперативных точках: в Иджеване, Мартуни, Джермуке, Горисе, Капане, а также в Ехегнадзоре для охвата Араратской области. На данный момент они пока дислоцированы только в Капане, Джермуке, Горисе и Мартуни, но патрулируют почти на всем протяжении границы. Наблюдатели ЕС живут в небольших гостиницах. Села патрулируются каждый день. Патрулирование границы планируется за неделю, о чем наблюдатели информируют как армянскую, так и азербайджанскую стороны.
«Когда мы приближаемся к линии противостояния или к международной границе, мы информируем азербайджанскую сторону за неделю до этого через специального представителя ЕС. Мы хотим избежать любой конфронтации или недопонимания».
Миссия готовит и представляет в Брюссель еженедельные отчеты. Это закрытые отчеты, ими не делятся ни с армянской, ни с азербайджанской стороной.