Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ներդրումների ներգրավման շարունակական բարելավումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոն՝ կառույցի 2022թ. գործունեության հաշվետվությանը ծանոթանալու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Ռոբերտ Բազիկյանը, «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, կառույցի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին են ներկայացվել 2022թ. «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի կողմից 3 հիմնական ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, այն է՝ «մեկ պատուհան» սկզբունքով օտարերկրյա և տեղացի ներդրողներին ներդրումներ իրականացնելու գործընթացում ուղեկցում, Հայաստանում գործող օտարերկրյա ներդրողների հետներդրումային սպասարկում և Հայաստանի ներդրումային միջավայրի առաջմղում, նոր ներդրումների ներգրավում:
Զեկուցվել է, որ հաշվետու տարում «Էնթերփրայզ Արմենիա» է դիմել ավելի քան 610 գործարար և ներդրող, իսկ ստեղծումից ի վեր կառույցը տարբեր փուլերում աջակցություն է տրամադրել ավելի քան 1600 գործարարի։ Աշխատանք է տարվել 280-ից ավելի ներդրումային նախաձեռնությունների ուղղությամբ: Ուղեկցվող ընթացիկ ներդրումային ծրագրերի թիվը 40 է՝ 2.4-3.2 մլրդ ԱՄՆ դոլար ակնկալվող ծավալով, արդեն մեկնարկել է 26 ծրագիր՝ շուրջ 350 մլն ԱՄՆ դոլար ակնկալվող ծավալով:
Վարչապետին ներկայացվել են նաև ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ 2023թ. ծրագրված աշխատանքները: Նշվել է, որ ընթացիկ տարում նախատեսվում է ակտիվացնել թիրախային աշխատանքը՝ օտարերկրյա ներդրողների հետ ուղիղ շփումների, միջազգային հեղինակավոր միջոցառումներին մասնակցության, թվային և այլ հարթակներում Հայաստանի առաջմղման, արտերկրում ձևավորված ներկայացուցիչների ցանցի և ինստիտուցիոնալ գործակցության միջոցով:
Հաշվետվության ներկայացմանը հաջորդել է մտքերի փոխանակությունը, որի շրջանակում քննարկվել են ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավման ուղղությամբ անելիքներին և միջոցառումներին առնչվող հարցեր: Վարչապետի հարցադրումներին ի պատասխան՝ պատասխանատուները մանրամասներ են ներկայացրել ներդրումային գործընթացի ուղեկցման մոդելների, ընթացիկ ու նախատեսվող ծրագրերի, «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի զարգացման տեսլականի վերաբերյալ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ներդրումների ներգրավման, ներդրողներին օժանդակության մեխանիզմների և գործիքակազմի շարունակական բարելավումը՝ Կառավարության հաստատած ռազմավարական մոտեցումներին համապատասխան: Խորհրդակցության արդյունքներով Կառավարության ղեկավարը տվել է մի շարք հանձնարարականներ:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности «Enterprise Armenia» за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня посетил Центр поддержки инвестиций «Enterprise Armenia» с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр экономики Ваан Керобян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян, заместитель руководителя Службы государственного надзора Роберт Базикян, генеральный директор «Enterprise Armenia» Левон Оганесян и другие должностные лица.
Премьер-министру были представлены проделанные в 2022 году центром «Enterprise Armenia» работы по трем основным направлениям: сопровождение иностранных и местных инвесторов в процессе осуществления инвестиций по принципу «одного окна»; постинвестиционное обслуживание работающих в Армении иностранных инвесторов и развитие инвестиционной среды Армении; привлечение новых инвестиций.
Было доложено, что в отчетном году в «Enterprise Armenia» обратились более 610 бизнесменов и инвесторов, а с момента создания структура оказала поддержку более 1600 бизнесменам на различных этапах. Проведена работа по более 280 инвестиционным инициативам. Количество сопровождаемых текущих инвестиционных проектов составляет 40 с ожидаемым объемом в 2,4-3,2 млрд долларов, уже запущено 26 проектов с ожидаемым объемом в около 350 млн долларов.
Премьер-министру также были представлены планы по привлечению инвестиций на 2023 год. Было отмечено, что в текущем году планируется активизировать целенаправленную работу посредством прямых контактов с иностранными инвесторами, участия в известных международных мероприятиях, продвижения Армении на цифровых и других платформах, а также посредством сформированной за рубежом сети представителей и институционального сотрудничества.
После представления доклада состоялся обмен мнениями, в рамках которого были обсуждены действия и мероприятия, которые необходимо предпринять для постоянного улучшения инвестиционной среды. Отвечая на вопросы премьер-министра, должностные лица подробно представили модели сопровождения инвестиционного процесса, текущие и планируемые программы, а также концепцию развития «Enterprise Armenia».
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность постоянного совершенствования механизмов и инструментария привлечения инвестиций и поддержки инвесторов в соответствии с утвержденными правительством стратегическими подходами. По итогам совещания глава правительства дал ряд поручений.