ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի փոխնախագահ Տաբեա Ռյոսների գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ հաջորդ շաբաթ աշխատանքային այցով կլինի Գերմանիայում: Նա նշել է, որ Գերմանիան ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի խոշորագույն առեւտրատնտեսական գործընկերն է` կարեւորելով Գերմանիայի օժանդակությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին: Կարեւորվել է նաեւ ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը եւ Գերմանիայի աջակցությունն այս հարցում:
Հանդիպմանը ծավալուն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանի եւ Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգային խնդիրներին: Գերմանացի գործընկերները նշել են, որ աշխարհում ամեն օր ձեւափոխվում է անվտանգային ճարտարապետությունը` հանգեցնելով նոր վերադասավորումների:
Քննարկվել են 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, Լաչինի ճգնաժամի հետեւանքները: «2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանն իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ, որով պարտադրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները` ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների` երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը` հիշեցնելով, որ Դատարանի որոշումից հետո` մարտի 5-ին, ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության աշխատակիցների վրա հարձակում եղավ, որին զոհ գնաց Լեռնային Ղարաբաղի երեք քաղաքացի:
Նա ընդգծել է, որ ակնկալում ենք գերմանացի գործընկերներից գործուն քայլերի ձեռնարկում` ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը` Հայաստանում նոր` ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու համար` համոզմունք հայտնելով, որ այն էական դերակատարություն կունենա տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման գործում:

Председатель Национального Собрания Ален Симонян 20 марта принял делегацию, возглавляемую заместителем председателя группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага ФРГ Табеа Рёсснер, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Ален Симонян сообщил, что на следующей неделе он с рабочим визитом посетит Германию. Он отметил, что Германия является крупнейшим среди стран ЕС торгово-экономическим партнером Армении, а также подчеркнул важность содействия Германии демократической повестке Армении. Была подчеркнута также важность применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией и поддержка Германии в этом вопросе.
В ходе встречи были подробно затронуты стоящие перед Арменией вызовы безопасности. Немецкие коллеги отметили, что каждый день в мире изменяется архитектура безопасности, что приводит к новым раскладам.
Были обсуждены гуманитарные проблемы, возникшие в результате 44-дневной войны 2020 года, а также последствия блокирования Лачинского коридора. «22 февраля 2023 года Международный суд вынес юридически обязывающее решение против Азербайджан, которым обязал принять все необходимые меры для обеспечения беспрепятственного движения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в двух направлениях», - отметил Ален Симонян, напомнив, что после решения суда 5 марта азербайджанская диверсионная группа совершила нападение на сотрудников полиции Нагорного Карабаха, жертвами которого стали трое граждан Нагорного Карабаха.
Он подчеркнул, что Армения ожидает от немецких коллег принятия действенных шагов для обеспечения скорейшего выполнения Азербайджаном решения Суда.
Председатель НС Армении поблагодарил правительство Германии за поддержку решения о размещении в Армении новой долгосрочной миссии наблюдателей ЕС, выразив убеждение, что она сыграет важную роль в установлении мира и безопасности в регионе.