Հայաստանը դարձել է բախման ու հարաբերությունները պարզելու կետ, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը:
«Մեզ համար նվիրական պայքարը, այն է՝ Արցախի անկախության ու մեր գոյության պայքարը, դարձել է միջազգային  սակարկման առարկա, դրա պատասխանատվությունը 100 տոկոսով  Նիկոլ Փաշինյանինն է, որովհետև ինքը հստակ արտաքին քաղաքականություն չի վարել ու վաշխառությամբ է զբաղվել», - ասաց Մամիջանյանը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանին ուղղված մեղադրանքը, որ Լաչինի միջանցքով Արցախ փոխանցվել է սպառազինություն, որևէ հիմք չունի ու ունենալ չի կարող:
Խոսելով Լաչինի միջանցքը բացելու մասին՝ Հայկ Մամիջանյանն ասաց, թե այս պահին Հայաստանը որպես զենք ունի մեծ քանակով ամենատարբեր քաղաքական ու իրավական, հասարակական ինստիտուների հայտարարություններ ու պարտավոր է ամեն ինչ անել, որպեսզի դրանք իրագործվեն:

Армения стала ареной столкновения и выяснения отношений, заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
«Наша заветная борьба за независимость Арцаха и наше существование стала предметом международного торга, ответственность за это на 100% несет Никол Пашинян, поскольку он не проводил нечеткую внешнюю политику, занимался ростовщичеством», - сказал Мамиджанян.
По его словам, обвинения в адрес Армении, согласно которым по Лачинскому коридору в Арцах якобы доставлялось вооружение, не имеют и не могут иметь под собой никаких оснований.
Касаясь открытия Лачинского коридора, Айк Мамиджанян отметил, что на данный момент у Армении в качестве оружия есть большое количество заявлений различных политических и правовых, общественных институтов и она обязана сделать все возможное, чтобы эти заявления были реализованы.