Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի դիտարկմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ն  ամբողջությամբ տեղավորվել է ադրբեջանական օրակարգի մեջ:
«Ըստ էության, Պրահայում տեղի է ունեցել համաձայնություն Փաշինյանի ու Ալիևի միջև, որ Արցախը կարող է դիտարկվել Ադրբեջանի կազմում», - Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Թևանյանը:
Նա նշեց, թե հայ-ռուսական հարաբերությունները «փչացման» փուլում են, ինչը «թևեր է տալիս Ալիևին»:
Ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով՝ այս իշխանությունը Հայաստանը  դարձրել է աշխարհաքաղաքական բախման թատերաբեմ ու Արևմուտք-Ռուսաստան հակամարտության մեջ Հայաստանը վերածել մանրադրամի:
Անդրանիկ Թևանյանը կարծում է, որ Հայաստանում պետք է տեղի ունենա քաղաքական փոփոխություն:
«Այս իշխանությունը, փաստացի, Արցախը դիտարկում է Ադրբեջանի կազմում, մենք՝ ոչ, իրենք հրաժարվում են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի հարցը արծարծելուց, մենք՝ ոչ, իրենք հրաժարվում են ՀՀ հանձնառություններից, մենք կարծում ենք, որ դա սխալ է», - ընդգծեց նա:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերություններից՝ Թևանյանն ընդգծեց՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների դեմ բարձրացված հիստերիան ուղղակի սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգությանը:
«ՀՀ իշխանությունները վարում են մի քաղաքականություն, համաձայն որի՝ արդեն գիտեն՝ ինչ են բերելու հայ ժողովրդի գլխին ու նախապես ուզում են մեղավոր նշանակել Ռուսաստանին: Մենք գտնում ենք, որ չի կարելի մտնել  ո՛չ հակառուսական դաշտ, ո՛չ հակաարևմտյան դաշտ: Արևմուտքը մեր թշնամին չէ, բայց Արևմուտքը խնդիր ունի Ռուսաստանի հետ: Կարող ենք ասել, որ ՀՀ իշխանությունը համաձայնություն է տվել դառնալու Ռուսաստանին այս տարածաշրջանից հեռացնելու գործիք, դա  նշանակում է, որ ՀՀ անվտանգությունը մեծ սպառնալիքի տակ է», - նշեց նա:

Депутат парламента от фракции «Армения» Андраник Теванян считает, что «Гражданский договор» полностью придерживается азербайджанской повестки.
«По сути, в Праге между Пашиняном и Алиевым было достигнуто соглашение о том, что Арцах может рассматриваться в составе Азербайджана», - заявил Теванян в беседе с журналистами в парламенте.
Он отметил, что армяно-российские отношения находятся на стадии «порчи», что «окрыляет» Алиева.
По словам оппозиционного депутата, эти власти превратили Армению в театр геополитического столкновения, и Армения стала разменной монетой в конфликте Запад-Россия.
Андраник Теванян считает, что в Армении необходимы политические изменения.
«Эта власть фактически рассматривает Арцах в составе Азербайджана, а мы – нет. Они отказываются говорить о праве Арцаха на самоопределение, а мы – нет. Они отказываются от обязательств Армении, а мы считаем, что это неправильно», - подчеркнул он.
Касаясь армяно-российских отношений, Андраник Теванян подчеркнул, что поднятая против армяно-российских отношений истерия является угрозой безопасности Армении.
«Власти Армении проводят политику, согласно которой уже знают, какую беду они принесут на голову армянскому народу и заранее хотят назначить виновным Россию. Мы считаем, что нельзя вступать ни в антироссийское поле, ни антизападное поле. Запад не наш враг, но у Запада есть проблемы с Россией. Можем сказать, что власти Армении согласились стать инструментом для выдавливания России из этого региона. Это значит, что безопасность Армении под большой угрозой», - сказал он.