«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով հրավիրված ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանին ՔՊ-ականները որևէ քաղաքական հարց չեն տվել, թե, օրինակ, ինչու նա պահանջեց Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: Փոխարենը ՔՊ-ականները, բերանները ջուր առած, 5 ժամ լսել են Օնիկ Գասպարյանի ելույթը, իսկ արդեն հարցուպատասխանի ռեժիմի ժամանակ տվել են որոշ հարցեր՝ պատերազմի հետ կապված, թե ում մեղքն էր, որ պարտվեցինք այս կամ այն տարածքում և այլն:
Մեր հավաստի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Օնիկ Գասպարյանին հարց է տրվել Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մասին. «Մենք պատերազմը պարտվել ենք այն պատճառով, որովհետև մեր բանակում գործել է հինգերորդ շարասյուն: Սա իմ համոզմունքն է մի շարք փաստերի վերլուծության արդյունքում»: Այսինքն՝ խոսքը դրսի դրդամբ ներքին խարդավանքների մասին է: ՔՊ-ականները ցանկալի պատասխան չեն լսել: Հավելենք, որ հաջորդը ԱԺ հանձնաժողով կգա ԳՇ նախկին պետ, մեղադրյալի աթոռին հայտնված Արտակ Դավթյանը»։

Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что члены фракции «Гражданский договор» не задали приглашенному в следственную комиссию по расследованию обстоятельств 44-дневной войны бывшему начальнику Генштаба ВС Армении Онику Гаспаряну какого-либо политического вопроса, к примеру, почему он потребовал отставки Никола Пашиняна.
«Вместо этого депутаты «Гражданского договора», набрав в рот воды, 5 часов слушали выступление Оника Гаспаряна, а во время вопросов и ответов задали некоторые вопросы, связанные с войной: по чьей вине, мы потерпели поражение на том или ином участке и т.д.
Как сообщают наши достоверные источники, Онику Гаспаряну задали вопрос о заявлении Никола Пашиняна: «Мы проиграли в 44-дневной войне, потому что в армии действовала пятая колонна. Это мое убеждение в результате анализа ряда фактов». То есть, речь идет о внутренних кознях при внешнем подстрекательстве. Депутаты «Гражданского договора» не услышали желательного ответа. Добавим, что следующим в комиссию будет вызван оказавшийся на скамье подсудимых бывший начальник Генштаба Артак Давтян», - пишет газета.