Ի հեճուկս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, թե Ադրբեջանը պատրաստ է իր օրենսդրության շրջանակներում ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունն ու իրավունքները՝ Լաչինի միջանցքը արդեն 100 օր շարունակ փակ պահող, այսպես կոչված, բնապահպան ակտիվիստները հայերին սպանելու բացահայտ սպառնալիքներ են հնչեցնում։
Սոցիալական ցանցերում տեսանյութ է տարածվել, որում միջանցքը փակած կեղծ ակտիվիստներից մեկը բացահայտ սպառնում է սպանել հայերին։ «Մենք շուտով Նովրուզի տոնին այստեղ հայի կմորթենք և նրա արյունը կավելացնենք քեբաբի մեջ»,- ցինիկ ժպիտով հայտարարում է ադրբեջանցի պսևդոակտիվիստը, ինչն էլ առաջացնում է նրան շրջապատողների զվարճանքը։
Տարածված տեսանյութին անդրադարձել է նաև ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։ «Արյունարբու ռեժիմի և նրա խամաճիկների համար երբեք բավարար չէ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազարանոց բնակչությանը սովի մատնելը։ Հիմա նրանց պսևդոակտիվիստը սպառնում է սպանել բոլոր հայերին և բառացիորեն խմել նրանց անունը։ Մենք իսկապե՞ս 21-րդ դարում ենք։ Շրջապատում ինչ-որ տեղ կա՞ քաղաքակիրթ աշխարհ»,- «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Մարուքյանը։

Несмотря на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Азербайджан готов в рамках своего законодательства обеспечить безопасность и права армян Нагорного Карабаха, перекрывшие уже 100 дней Лачинский коридор так называемые «экоактивисты» озвучивают открытые угрозы убить армян.
В социальных сетях распространен видеоматериал, на котором один из перекрывших коридор фальшивых «экоактивистов» открыто угрожает убить армян. «Скоро на праздник Новруза мы зарежем здесь армянина и добавим его кровь в кебаб», - с циничной улыбкой объявляет азербайджанский псевдоактивист, чем вызывает веселье у окружающих.
Посол Армении по особым поручения Эдмон Марукян прокомментировал опубликованный видеоматериал.
«Для кровожадного режима и его марионеток недостаточно морить голодом 120 000 жителей Нагорного Карабаха. Сейчас их псевдоактивист угрожает убить всех армян и буквально выпить их кровь. Мы действительно живем в 21 веке? Есть ли где-то рядом с нами цивилизованный мир?» - написал в своем микроблоге в Twitter Эдмон Марукян.