Ընդդիմության նախագիծը չընդունվեց. Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ-ն չի դիմի ՍԴ
22/03/2023 14:48
Ազգային ժողովը չընդունեց Սահմանադրական դատարանի դատավոր Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած ԱԺ որոշման նախագիծը:
Նախագծի քվեարկությանը մասնակցել է 30 պատգամավոր, որոնք բոլորն էլ կողմ են քվեարկել:
Որոշման նախագծով «Հայաստան» խմբակցությունը պնդում է, որ Սեդա Սաֆարյանը, ԱԺ կողմից 2022 թվականի սեպտեմբերի 15-ին ընտրվելով ՍԴ դատավոր, դեկտեմբերի 16-ից պաշտոնը ստանձնելով, պահպանել է անհատ ձեռնարկատիրոջ իր կարգավիճակը մինչև 2023 թվականի հունվարի 27-ը։ Մինչդեռ, օրենքի պահանջի համաձայն, իր ընտրվելուց հետո 30 օրվա ընթացքում Սեդա Սաֆարյանը պետք է դադարեցներ իր այդ կարգավիճակը:
Պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը հայտնել էր, որ Սեդա Սաֆարյանը պետությանը՝ հանձին ՊԵԿ-ի, ծանուցել է որպես անհատ ձեռնարկատեր և հարկ վճարող իր գործունեությունը անորոշ ժամկետով դադարեցնելու մասին:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ չի մասնակցելու քվեարկությանը: «Հայաստան» խմբակցության մի քանի պատգամավոր գործուղման էին, մյուս ներկաները մասնակցել են քվեարկությանը:

Парламент Армении не принял проект решения об обращении в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий судьи Седы Сафарян, представленный фракцией «Армения».
В тайном голосовании по проекту решения НС участвовали 30 депутатов, все проголосовали «за».
В проекте решения фракции «Армения» отмечается , что Седа Сафарян была избрана Национальным Собранием судье Конституционного суда 15 сентября 2022 года, вступила в должность судьи КС 16 декабря, однако продолжала заниматься предпринимательской деятельностью до 27 января 2023 года. Между тем, согласно требованию закона, Седа Сафарян должна была прекратить свою деятельность в течение 30 дней.
Член постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Арусяк Джулакян заявила, что Седа Сафаряна сообщила Комитету государственных доходов о прекращении своей деятельности в качестве частного предпринимателя и налогоплательщика на неопределенный срок.
Руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян заявил, что «Гражданский договор» не будет участвовать в голосовании по проекту решения об обращении в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий Седы Сафарян.