Էնթոնի Բլինքենը Հայաստանին ու Ադրբեջանին օգնություն է առաջարկել խաղաղության շուրջ քննարկումներում
Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ իր վերջին հեռախոսազրույցների ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Վաշինգտոնի օգնությունն է առաջարկել խաղաղության շուրջ քննարկումներում, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում Պատելը շեշտել է, որ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է մնում այս հարցում:
«Ակնհայտորեն դա արվում է այս հարցում պետքարտուղար Բլինքենի հանձնառության միջոցով, երբ դեսպան Ռիքերն էր իր աշխատանքով առաջնորդում այս պորտֆոլիոն, իսկ այժմ էլ՝ Լու Բոնոյի աշխատանքի միջոցով», - ասել է Պատելը:
Պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք Էնթոնի Բլինքենը Իլհամ Ալիևի հետ զրույցի ընթացքում բարձրացրել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերը՝ Պատելը նշել է, որ դիվանագիտական շփումների մանրամասներ չի կարող ներկայացնել:
«Սակայն, անշուշտ, մեր գործընկերների, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի գործընկերների հետ (խմբ.՝ շփումների ժամանակ) մենք պարբերաբար բարձրացնում ենք մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերը», - նշել է դիվանագետը:

В ходе недавних телефонных разговоров с лидерами Армении и Азербайджана госсекретарь США Энтони Блинкен предложил помощь Вашингтона при проведении мирных переговоров, заявил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
На брифинге с журналистами Ведант Патель подчеркнул, что Соединенные Штаты по-прежнему привержены разрешению этого вопроса.
«Очевидно, что это делается благодаря приверженности госсекретаря Блинкена этому вопросу, посредством посла Рикера, когда он руководил этим процессом, и теперь посредством работы Лу Боно», - сказал Патель.
Отвечая на вопрос, поднимал ли Энтони Блинкен в беседе с Ильхамом Алиевым вопросы, связанные с правами человека в Азербайджане, Ведант Патель сказал, что не вправе сообщать подробности дипломатических контактов.
«Однако, мы с нашими партнерами, в том числе и с партнерами с Южного Кавказа, регулярно поднимаем вопросы, связанные с правами человека», - отметил Ведант Патель.