Նիդերլանդների ԱԳՆ-ն կանչել է Ադրբեջանի դեսպանին և հայտնել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը կատարելու և Լաչինի միջանցքը բացելու անհրաժեշտությունը
23/03/2023 13:29
Նիդերլանդների արտգործնախարարությունը գերատեսչություն է կանչել Ադրբեջանի դեսպանին և նրան հայտնել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը կատարելու և Լաչինի միջանցքը բացելու անհրաժեշտությունը:
Նիդերլանդների խորհրդարանական 13 խմբակցությունները գրավոր հարցեր են ուղղել երկրի արտգործնախարար Վոբկե Հոկստրային՝ կապված Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ին ընդունած որոշման հետ: Իր պատասխաններում Վոբկե Հոկստրան համաձայնել է խորհրդարանականների հետ՝ նշելով, որ Ադրբեջանը չի կատարում դատարանի որոշումը, համաձայն որի՝ Ադրբեջանը պետք է իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցներն օգտագործի՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:
Խորհրդարանին ուղղված նամակում արտգործնախարարն ընդգծում է, որ միջազգային դատարանի որոշումներն իրավականորեն պարտավորեցնող են, հետևաբար, Նիդերլանդներն Ադրբեջանի իշխանություններին հրապարակայնորեն կոչ է արել կատարել որոշումը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Նիդերլանդների արտաքին գերատեսչության ղեկավարը բազմիցս իր մտահոգություններն է բարձրացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի առնչությամբ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ երկկողմ բանակցություններում, ինչպես նաև Նիդերլանդների վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև վերջերս կայացած հանդիպման ընթացքում: FAON-ը նշում է, որ Նիդերլանդների արտգործնախարարն այդ մտահոգությունները փոխանցել է նաև Ադրբեջանի իր գործընկերոջ հետ մի քանի զրույցներում: Այդ մտահոգություններն արտահայտվել են նաև տարբեր միջազգային համաժողովների ընթացքում, ԵՄ հայտարարությունների միջոցով:
Նիդերլանդների արտգործնախարար Հոկստրան նշել է, որ դատարանի որոշումը պետք է լիարժեք կատարվի, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:

Министерство иностранных дел Нидерландов вызвало посла Азербайджана и напомнило ему о необходимости выполнения его страной решения Международного суда ООН и открытия Лачинского коридора, сообщает Федерация армянских организаций Нидерландов (FAON).
13 фракций парламента Нидерландов направили министру иностранных дел страны Вопке Хукстре письменные вопросы, связанные с решения Международного суда ООН от 22 февраля о разблокировании Лачинского коридора. В ответном письме Вопке Хукстра согласился с парламентариями, отметив, что Азербайджан не выполняет решение суда, согласно которому он должен использовать все имеющиеся в его распоряжении средства для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
В адресованном парламенту письме министр иностранных дел подчеркнул, что решения международного суда имеют обязательную юридическую силу, следовательно, Нидерланды публично призвали власти Азербайджана выполнить это решение.
Согласно сообщению, глава внешнеполитического ведомства Нидерландов неоднократно выражал обеспокоенность в связи с гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе, создавшейся вследствие блокирования Лачинского коридора, в том числе в двусторонних переговорах с властями Азербайджана, а также на недавней встрече между премьер-министром Нидерландов и президентом Азербайджана. FAON отмечает, что министр иностранных дел Нидерландов передал эту обеспокоенность своему азербайджанскому коллеге в нескольких беседах. Эта обеспокоенность была также выражена в ходе различных международных конференций, в заявлениях ЕС.
Министр иностранных дел Нидерландов Вопке Хукстра отметил, что решение суда должно быть полностью выполнено, что означает, что Азербайджан должен обеспечить свободное передвижение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.