ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը խաղաղության հաստատման առաջընթացի վերաբերյալ
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելն արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Թվիթեր»-յան գրառմանը։
«Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ակտիվորեն ներգրավված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցություններին աջակցելու գործում։ Մենք ոգևորված ենք Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ձեռք բերված առաջընթացով»,- «Թվիթեր»-ում գրել է Պատելը։
Նա նշել է, թե ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձն այդ առաջընթացի վերաբերյալ։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կլինի  խաղաղության պայմանագիր, որը հիմնված կլինի բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված պաշտոնական հայտարարությունների վրա։
«Նոր էսկալացիա չի լինի։ Միջազգային հանրությունը պետք է վճռականորեն աջակցի այս նարատիվին»,-գրել էր վարչապետը:

Заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель прокомментировал в своем микроблоге в Twitter вчерашний твит премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Госсекретарь США Энтони Блинкен активно содействует мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном. И мы поощряем прогресс, достигнутый в направлении установления прочного и стабильного мира на Южном Кавказе», - написал в своем микроблоге в Twitter Патель.
Он отметил, что США высоко оценивают послание премьер-министра Армении относительно этого прогресса.
Напомним, премьер-министр Никол Пашинян накануне написал в своем микроблоге в Twitter, что мирный договор между Арменией и Азербайджаном будет, и он будет основан на совместных официальных заявлениях, принятых на высшем уровне.
«Новой эскалации не будет! Международное сообщество должно решительно поддержать этот нарратив», - написал Пашинян.