ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցում է Սամվել Ֆարմանյանի՝ «Միայնակ ընդդեմ ճակատագրի: Ֆուտբոլային դիվանագիտության հետնաբեմը» գրքի շնորհանդեսին:
Մասնագիտությամբ պատմաբան, պատմական գիտությունների թեկնածու, ՀՀ երրորդ նախագահի մամուլի քարտուղար (2008-2010թթ.) Սամվել Ֆարմանյանն ականատեսի վկայություններով ներկայացնում է ֆուտբոլային դիվանագիտության ամբողջ ընթացքը։
Գրքում առաջին անգամ գաղտնազերծվում են նախագահ Սերժ Սարգսյանի բանակցությունները, որոնք 2008-2010թթ. նա վարել է Թուրքիայի նախագահ Գյուլի, վարչապետ Էրդողանի, Ֆրանսիայի նախագահ Սարկոզիի, ԱՄՆ նախագահ Օբամայի, պետքարտուղար Քլինթոնի և այլ պաշտոնյաների հետ։
Ներկայացվում է կարգավորման նախապատմությունը, աշխարհաքաղաքական կենտրոնների շահերի իրական քարտեզը, ներգրավված կողմերի իրարամերժ նպատակները, ինտրիգային հետնաբեմն ու որոշումների տրամաբանությունը։
Հեղինակի կարծիքով, հուշագրությունը կօգնի հասկանալ հայ-թուրքական ու արցախյան հիմնախնդիրները, բացահայտել տարածաշրջանային իրողությունների պատճառահետևանքային կապերը՝ հասնելով մեր օրեր:
Գիրքը կհետաքրքրի պատմաբաններին, պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչներին, դիվանագետներին, լրագրողներին, վերլուծաբաններին ու հետաքրքրասեր ընթերցողներին:
Ինչո՞ւ և ինչպե՞ս սկիզբ առավ հայ-թուրքական գործընթացը։ Ի՞նչ ընտրության առաջ էր կանգնած Հայաստանը։ Ի՞նչ էր իրականում տեղի ունենում Նյու Յորքում, Դավոսում, Մյունխենում, Պրահայում, Ստամբուլում, Ցյուրիխում և Բուրսայում՝ հանգամանորեն ներկայացված է «Միայնակ ընդդեմ ճակատագրի: Ֆուտբոլային դիվանագիտության հետնաբեմը» գրքում:

Третий президент Республики Армения Серж Саргсян сегодня присутствует на презентации книги Самвела Фарманяна «Один против судьбы: за кулисами футбольной дипломатии», сообщает офиса третьего президента Армении.
«Историк по профессии, кандидат исторических наук, пресс-секретарь третьего президента РА (2008-2010 гг.) Самвел Фарманян со свидетельствами очевидца представляет весь ход футбольной дипломатии. В книге впервые рассекречиваются переговоры президента Сержа Саргсяна, которые в 2008-2010 годах он вел с президентом Турции Гюлем, тогдашним премьер-министром Эрдоганом, президентом Франции Саркози, президентом США Обамой, госсекретарем Клинтон и другими должностными лицами.
Представлены предыстория нормализации, реальная карта интересов геополитических центров, противоречивые цели вовлеченных сторон, интригующее закулисье и логика решений.
По мнению автора, мемуары помогут разобраться в армяно-турецкой и арцахской проблематике, выявить причинно-следственные связи региональных реалий – до наших дней.
Книга будет интересна историкам, государственным, политическим, общественным деятелям, дипломатам, журналистам, аналитикам и любознательным читателям.
Почему и как начался армяно-турецкий процесс? Перед каким выбором стояла Армения? Что на самом деле происходило в Нью-Йорке, Давосе, Мюнхене, Праге, Стамбуле, Цюрихе и Бурсе, подробно описано в книге «Один против судьбы: за кулисами футбольной дипломатии»», - говорится в сообщении.