Ինչո՞ւ են թիրախավորվել Խաչատուրովները. Անդրանիկ Թևանյան
«Պետության հենասյուներից մեկը, եթե ոչ գլխավորը՝ բանակն է։ Եթե վարկաբեկվում և թուլանում է բանակը, ապա դրանից հետո պետության փլուզումը դառնում է տեխնիկայի հարց։
Մինչև 2018-ի իշխանափոխությունը և իշխանափոխությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմակիցներն աշխատում էին/են բանակի դեմ։ Հատուկ նշանառության տակ են առնվել Արցախյան 1-ին պատերազմում աչքի ընկած ռազմաքաղաքական գործիչները, ինչպես նաև ողնաշար ունեցող մյուս զինվորականները։
2018-ի իշխանափոխությունից հետո հարձակումները բանակի ու զինվորականների նկատմամբ ստացան պաշտոնական քաղաքականության տեսք։ Գեներալ Յուրի Խաչատուրովի դեմ քրեական գործ կարվեց։ Խաչատուրովին քրեական գործի մեջ ներքաշելով՝ իշխանությունները լուծում էին և՛ բանակի, և՛ ՀԱՊԿ-ի վարկաբեկման խնդիր։ Դա նաև հարվածեց հայ-ռուսական հարաբերություններին։ Թե ինչի հանգեցրեց այդ հարաբերությունների վատացումը՝ տեսան բոլորը։
Ուշագրավն այն է, որ ադրբեջանական նոր ագրեսիայի և հնարավոր էսկալացիայի ֆոնին բանակն ու զինվորականները շարունակում են մնալ փաշինյանական իշխանության թիրախում։
Օրերս կալանավորվել է Յուրի Խաչատուրովի որդին՝ 3-րդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար, գենարալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովը։
Հանրային տեսակետ ու մթնոլորտ ձևավորող տարբեր հարթակներ կան մեզանում, կան հեղինակավոր անհատներ, որոնց խոսքը ևս ազդեցիկ է։ Առաջարկում եմ բոլորս ներգրավվենք Խաչատուրովին և մեր պետության պաշտպանունակության ապահովման գործում ավանդ ունեցողներին իշխանական հարձակումներից պաշտպանելու գործում»։

Депутат парламента от фракции «Армения» Андраник Теванян написал на своей странице в Facebook:
«Одним из столпов государства, если не главным, является армия. Если армия дискредитирована и ослаблена, то после этого разрушение государства становится техническим вопросом.
До смены власти 2018 года и после смены власти Никол Пашинян и его соратники работали/работают против армии. Особой мишенью стали отличившиеся во время Первой Арцахской войны военно-политические деятели, а также другие военные со стержнем.
После смены власти в 2018 года нападения на армию и военных стали официальной политикой. Против генерала Юрия Хачатурова было сфабриковано уголовное дело. Втянув Хачатурова в уголовное дело, власти решили проблему дискредитации как армии, так и ОДКБ. Это ударило также по армяно-российским отношениям. Все видели, к чему привело ухудшение этих отношений.
Примечательно то, что на фоне новой агрессии Азербайджана и возможной эскалации, армия и военные продолжают оставаться мишенью пашиняновской власти.
На днях был арестован сын Юрия Хачатурова – бывший командир третьего армейского корпуса ВС Армении, генерал-майор Григорий Хачатуров.
У нас есть различные платформы, формирующие общественное мнение и атмосферу, есть авторитетные личности, чье слово также имеет вес. Предлагаю всем присоединиться к делу защиты Хачатурова и тех, кто внес свой вклад в защиту нашего государства, от нападок властей».