Ադրբեջանցիները հատել են արցախա-ադրբեջանական զորքերի շփման գիծը և վերահսկողություն հաստատել առաջնագծի կարևոր հանգույցներից մեկի նկատմամբ, ինչը 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթի ևս մեկ կոպիտ խախտում է, գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանի առաջխաղացման հետևանքով Ստեփանակերտը Շուշիի 4 գյուղերին կապող Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհն անվտանգության նկատառումներով փակ է:
Արցախի տեղեկատվական շտաբի փոխանցմամբ, Արցախի իշխանությունները դիմել են ռուս խաղաղապահներին` խնդիրը լուծելու և ադրբեջանցիներին ելման դիրքեր վերադարձնելու համար:
Եթե ադրբեջանցիները ելման դիրքեր չվերադառնան/չվերադարձվեն, ապա Արցախում ստեղծված իրադրությունը բոլոր առումներով խիստ կսրվի»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Տիգրան Աբրահամյանը:

Азербайджанцы перешли линию соприкосновения арцахско-азербайджанских войск и установили контроль над одним из важных узлов передовой, что является еще одним грубым нарушением трехстороннего документа от 9 ноября 2020 года, написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«В результате продвижения азербайджанцев грунтовая дорога Степанакерт-Лисагор, соединяющая Степанакерт с четырьмя селами Шуши, из соображений безопасности закрыта.
По сообщению Информационного штаба Арцаха, власти Республики Арцах обратились к российским миротворцам с целью решения проблемы и возвращения азербайджанцев на исходные позиции.
Если азербайджанцы не вернутся или их не вернут на исходные позиции, то ситуация в Арцахе во всех отношениях крайне обострится», - написал Тигран Абрамян.