Վարչապետին ներկայացվել է Վիճակագրական կոմիտեի 2022թ. կատարողականը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Վիճակագրական կոմիտե՝ կառույցի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Ստեփան Մնացականյանը, Կոմիտեի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին զեկուցվել է 2022թ. վիճակագրական ծրագրի կատարման մասին, որն իրականացվել է ամբողջությամբ՝ նախատեսված 472 միջոցառումը կատարվել է սահմանված ժամկետում: Տարածվել է 23 վիճակագրական ժողովածու, 67 տեղեկագիր, 24 տեղեկատվական ամսական զեկույց: Նշվել է, որ 2022թ. հոկտեմբերի 13-22-ը ՀՀ-ում անկախությունից ի վեր տեղի ունեցած 3-րդ մարդահամարն այն առաջին անգամ անց է կացվել համակցված մեթոդով:
Նախաձեռնվել են բարեփոխումներ վիճակագրական կարողությունների ամրապնդման ուղղությամբ: Մասնավորապես, միջազգային գործընկեր կառույցների օժանդակությամբ կազմվել են ռեսուրսներ-օգտագործում աղյուսակները, նոր մեթոդի կիրառմամբ մշակվել և հրապարակվել են ՀՆԱ-ի եռամսյակային ցուցանիշների սեզոնային ճշգրտված տվյալները, հրապարակվել է «Կանանց նկատմամբ ընտանեկան բռնության հետազոտության» զեկույց-հաշվետվությունը և այլն: Միջազգային վիճակագրական համագործակցության շրջանակում ծրագրեր են իրականացվել Եվրոպական միության, Համաշխարհային բանկի, Ասիական զարգացման բանկի, ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ: Շարունակվել է համագործակցությունը ինչպես վարչական ռեգիստր վարող պետական գերատեսչությունների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, այնպես էլ միջազգային աշխատանքային խմբերի հետ: ԵՄ մեթոդաբանության հիման վրա աշխատանք է տարվել ռեսպոնդենտների ծանրաբեռնվածության նվազեցման ուղղությամբ:
Արդիականացվել են Ազգային հաշվետվողականության հարթակի ցուցանիշները, ՄԱԿ-ի պաշտոնական վիճակագրության հիմնարար սկզբունքների 30-ամյակի համատեքստում՝ իրազեկման միջոցառում է իրականացվել Միացյալ Թագավորության ազգային վիճակագրության գրասենյակի հետ համատեղ: Արդիականացվել է 139 վիճակագրական արտադրանքի որակի հռչակագիր, ԵՄ Միասնական ինտեգրված մեթատվյալների կառուցվածքը: Առաջիկայում նախատեսվում է նաև վիճակագրական կոմիտեի կայքէջի արդիականացում:
Հաշվետվության վերաբերյալ ծավալվել է մտքերի փոխանակում: Վարչապետին մանրամասներ են ներկայացվել Վիճակագրության պետական խորհուրդի գործունեության, ոլորտում քաղաքականության մշակման և իրականացման, ինտեգրված պետական վարչական ռեգիստրների համակարգի ներդրման ուղղությամբ տարվող աշխատանքի վերաբերյալ: Քննարկման առարկա են դարձել առաջիկա անելիքները, այդ թվում՝ տեղեկությունների աղբյուրների ընդլայնման, ըստ որոշակի չափանիշների՝ գյուղացիական տնտեսությունների իրավական կարգավիճակի և դրա սահմանման բացակայության խնդրի կարգավորման, ռեսպոնդենտների հաշվետվողականությունը խթանող իրավակարգավորումների լավարկման և այլ ուղղություններով:
Վարչապետը կարևորել է ոլորտի բարեփոխումները՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ազգային վիճակագրական համակարգի զարգացման տեսանկյունից: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է ապահովել միջգերատեսչական տվյալների շտեմարանների շարունակական փոխգործելիություն՝ հիմք ունենալով հասանելիության իրավական կարգավորումները: Կառավարության ղեկավարը նաև կարևորել է ոլորտում թվային գործիքակազմի լայն կիրառումը:

Премьер-министр Никол Пашинян посетил Статистический комитет с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, председатель Статистического комитета Степан Мнацаканян, руководящий состав Комитета и другие должностные лица.
Премьер-министру было доложено о выполнении статистической программы за 2022 год, которая выполнена в полном объеме: в установленный срок реализовано запланированное 472 мероприятия. Было распространено 23 статистических сборника, 67 информационных бюллетеней, 24 информационных ежемесячных отчета. Было отмечено, что 13-22 октября 2022 года была проведена третья в истории независимой Армении перепись населения, которая впервые была проведена комбинированным методом.
Инициированы реформы по укреплению статистического потенциала. В частности, с помощью международных партнерских структур были составлены таблицы использования ресурсов, по новой методике разработаны и опубликованы сезонные скорректированные данные квартальных показателей ВВП, опубликован отчет “Исследование домашнего насилия в отношении женщин” и т.д. В рамках международного статистического сотрудничества были реализованы программы с Европейским союзом, Всемирным банком, Азиатским банком развития, Детским фондом ООН. Было продолжено сотрудничество как с ведущими административные регистры государственными ведомствами и органами местного самоуправления, так и с международными рабочими группами. На основе методологии ЕС была проведена работа по снижению нагрузки респондентов.
Были модернизированы показатели Национальной платформы отчетности, в контексте 30-летия Основополагающих принципов официальной статистики Организации Объединенных Наций в сотрудничестве с Национальной статистической службой Соединенного Королевства проведено мероприятие по повышению осведомленности. Модернизированы 139 деклараций о качестве статистической продукции и Единая интегрированная структура метаданных ЕС. В ближайшее время планируется обновить сайт статистического комитета .
Состоялся обмен мнениями по докладу. Премьер-министру были представлены подробности о деятельности Государственного совета по статистике, разработке и реализации политики в сфере, а также проводимой работе по внедрению системы интегрированных государственных административных регистров. Были обсуждены предстоящие задачи, в том числе работы по расширению источников информации по определенным критериям, совершенствованию правовых норм, способствующих отчетности респондентов, и по другим направлениям.
Премьер-министр отметил важность реформы сферы с точки зрения развития национальной статистической системы в соответствии с международными стандартами. Никол Пашинян отметил, что необходимо обеспечивать постоянную интероперабельность межведомственных баз данных на основе правового регулирования доступа. Глава правительства также подчеркнул необходимость широкого использования цифровых инструментов в отрасли.