Փաստը, որ Էդգար Ղազարյանի հետագիծը պարունակում է որոշակի ընդդիմադիր գործունեություն, մեծագույն խնդիր չէ, շատ ավելի վատ ու վտանգավոր երևույթ է, երբ ՄԻՊ-ը դառնում է իշխանական կցորդ. Հայկ Մամիջանյան
28/03/2023 14:14
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները Մարդու իրավունքների պաշտպանի այլ թեկնածուներ էլ են դիտարկել, սակայն համատեղ նիստում որոշել են Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի թափուր պաշտոնում առաջադրել Էդգար Ղազարյանի թեկնածությունը։
«Այլ թեկնածուներ, այո, եղել են, տարբեր պատճառներով դրանք չեն կայացել, ինչ վերաբերում է Էդգար Ղազարյանի թեկնածությանը՝ մի շարք գործոններ են հաշվի առնվել, առաջին հերթին՝ իր պատրաստակամությունը, նաև մեզ դիմել էր «Միասին» այլընտրանքային հասարակական-քաղաքական շարժումը՝ առաջարկելով Էդգար Ղազարյանի թեկնածությունը։ Մենք էլ որոշեցինք ընդունել կամ լինել խողովակ արտախորհրդարանական ընդդիմության առաջարկի համար»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը համաձայն չէ դիտարկման հետ, որ իրենց թեկնածուն քաղաքականացված անձ է ու, ինչպես նախկին ՄԻՊ-ի դեպքում ընդդիմությունն ասում էր «ՔՊ-ի իրավունքների պաշտպան», այս դեպքում՝ իրենց թեկնածուին են ասելու «ընդդիմության իրավունքների պաշտպան»։
«Ես Քրիստիննե Գրիգորյանին Փաշինյանի իրավունքների պաշտպան էին կոչում, ոչ թե  ՔՊ-ի, երկրորդը՝ սա բացարձակ իրականության հետ կապ չունեցող մեղադրանք է մի պարզ պատճառով, որովհետև աշխարհի բոլոր երկրներում շատ ավելի ընկալելի է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը լինի հակակշիռ իշխանություններին։ Այն փաստը, որ Էդգար Ղազարյանի հետագիծը պարունակում է որոշակի ընդդիմադիր գործունեություն, մեծագույն խնդիր չէ, մանավանդ, հաշվի առնելով, որ ընտրվելու պարագայում պարոն Ղազարյանը կկարողանա պահպանել չեզոքությունը, իսկ երբ ՄԻՊ-ը դառնում է իշխանական կցորդ, դա է շատ ավելի վատ ու վտանգավոր երևույթ»,- նշեց Հայկ Մամիջանյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարը անշնորհակալ գործ է համարում կանխատեսումը, թե ինչպես է «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը քվեարկելու իրենց թեկնածուի օգտին։
«Կանխատեսել ՔՊ-ի կամ Նիկոլ Փաշինյանի որևէ թիմակցի գործունեություն. ես նման անշնորհակալ գործունեությամբ չեմ զբաղվում»,- հավելեց Մամիջանյանը։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը թափուր է 2023 թվականի հունվարի 23-ից, երբ հրաժարական ներկայացրեց Քրիստիննե Գրիգորյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում կառաջադրի Հայաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանի թեկնածությունը։ Մինչ այս պահը, սակայն, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին ՔՊ-ն որևէ թեկնածու չի առաջադրել։

Фракции Национального Собрания «Армения» и «Честь имею» рассматривали также других кандидатов на пост омбудсмена, однако на совместном заседании решили выдвинуть на вакантную должность Защитника прав человека кандидатуру бывшего посла Армении в Польше, бывшего руководителя аппарата Конституционного суда Эдгара Казаряна.
«Да, были другие кандидаты, но они не были выдвинуты по разным причинам. Что касается кандидатуры Эдгара Казаряна, то учтен ряд факторов, в первую очередь его готовность. Кроме того, к нам также обратилась альтернативное общественно-политическое движение «Вместе» с предложением выдвинуть кандидатуру Эдгара Казаряна. А мы решили принять или стать каналом для предложения внепарламентской оппозиции», - сказал в беседе с Aysor.am руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
Руководитель оппозиционной фракции не согласен с тем мнением, что их кандидат – политизирован, и как в случае с бывшим Защитником прав человека оппозиция заявляла, что она – «защитник прав ″Гражданского договора″», в этом случае их кандидата будут называть «защитником прав оппозиции».
«Я называл Кристине Григорян защитником прав Пашиняна, а не «Гражданского договора», во-вторых, это обвинение не имеет никакой связи с действительностью по одной простой причине: во всех странах мира намного больше воспринимается, чтобы Защитник прав человека был противовесом властям. Тот факт, что в картерной траектории Эдгара Казаряна была некоторая оппозиционная деятельность, не является величайшей проблемой, особенно, учитывая тот факт, что в случае избрания господин Казарян сможет соблюдать нейтралитет, а когда омбудсменом становится придаток властей, это намного хуже и более опасное явление», - отметил Айк Мамиджанян.
Руководитель фракции «Честь имею» считает неблагодарным делом прогнозировать, как проголосует «Гражданский договор» за их кандидата.
«Прогнозировать деятельность «Гражданского договора» или какого-то соратника Никола Пашиняна – неблагодарное дело, которым я не занимаюсь», - добавил Мамиджанян.
Напомним, должность Защитника прав человека Армении вакантна с 23 января 2023 года, когда бывший омбудсмен Кристине Григорян подала в отставку.
Фракция «Гражданский договор» ранее заявила, что выдвинет на должность омбудсмена кандидатуру заместителя генерального прокурора Армении Анаит Минасян. Однако, как сообщила председатель постоянной комиссии НС по защите прав человека и социальным вопросам Тагуи Товмасян, правящая фракция «Гражданский договор» на данный момент не представила в комиссию своего кандидата.