Բաքուն իր նավթահորերով վառոդի մեծ տակառ է, խոցելի է, եթե Արցախի իշխանությունն իրավիճակը համարժեք գնահատի, նույնիսկ այս պայմաններում կա գործիքակազմ Ադրբեջանին ստիպելու փոխել քաղաքականությունը, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը։
«Ադրբեջանը բազմազգ պետություն է, տարածքում հիմնականում ապրում են բնիկ ժողովուրդներ, որ ոչ միայն իշխանություն չունեն, այլ նաև դժգոհ են կենտրոնական իշխանությունից՝ կլանային-տոհմային համակարգից։ Ադրբեջանը նաև Իսրայելի և ԱՄՆ-ի դրդմամբ սկզբունքորեն պատրաստ է Իրանի դեմ պատերազմել, հետևաբար Արցախը կարող է աշխատել Իրանի հետ։ Արցախը, այո, նույնիսկ այս պայմաններում պայքարի ռեսուրս ունի», - ասել է նա։
Հայկ Նահապետյանի գնահատմամբ՝ Արցախում տոտալ մոբիլիզացիա պետք է լինի, պիտի օգնեն Հայաստանի քաղաքացիները, սփյուռքը, սփյուռքի ազդեցիկ գործիչները, արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցները պետք է աշխատեն Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդների կազմակերպությունների հետ, նրանց ներկայացուցիչերի հետ, որոնք ազատ ելումուտ ունեն Ադրբեջան։
«Անելանելի վիճակ չկա, ուղղակի պետք է համարժեք գնահատել, կամք դրսևորել, պետք է ստեղծվի ղեկավար մարմին, որ կստանձնի Արցախի՝ ներառյալ Հայաստանի պաշտպանությունը։ Շուտով Հայաստանն է շրջափակման մեջ հայտնվելու։ Ի դեպ, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Վրաստանը փակեց ճանապարհը։ Եթե Ադրբեջանին հաջողվի ռազմական առումով կտրրել մեզ Իրանից, Արցախի նման շրջափակման մեջ մենք ենք հայտնվելու», - նշել է նա։

Баку со своими нефтяными скважинами – большая пороховая бочка, которая уязвима, если власти Арцаха адекватно оценят ситуацию, то даже в этих условиях есть инструментарий, чтобы принудить Азербайджан изменить свою политику, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am военный эксперт Айк Нагапетян.
«Азербайджан многонациональное государство, причем на этой территории в основном живут коренные народы, у которых нет власти в Азербайджане, которые недовольны центральной властью – кланово-родовой системой. Азербайджан, в том числе при подстрекательстве Израиля и США, принципиально готов вести войну против Ирана, следовательно, Арцах может работать и с Ираном. Да, у Арцаха есть ресурс борьбы – даже в этих условиях», - сказал он.
По оценке Айка Нагапетяна, в Арцахе должна быть тотальная мобилизация, граждане Армении должны помочь, должны помочь влиятельные деятели диаспоры, наши соотечественники, проживающие за рубежом: должны работать с теми организациями коренных народов Азербайджана, их представителями, которые являются нашими естественными союзниками и имеют свободный доступ в Азербайджан.
«Безвыходных ситуаций не бывает, нужно просто адекватно оценивать ситуацию, проявить волю, должен быть создан руководящий орган, который возьмет на себя не только защиту Арцаха, но и Армении. Вскоре Армения окажется в блокаде. Кстати, во время 44-дневной войны Грузия закрыла дорогу. Если Азербайджану удастся в военном плане отрезать нас от Ирана, то мы окажемся в такой же блокаде, как Арцах», - отметил военный эксперт.