Ռուսաստանը կսահմանափակի Հայաստանից կաթնամթերքի մատակարարումը` վատ վերահսկողության պատճառով
Ռուսաստանը կքննարկի Հայաստանից կաթնամթերքի մատակարարումները սահմանափակելու հարցը, քանի որ Հայաստանից եկող կաթնային արտադրանքում որոշակի խախտումներ են հայտնաբերվել, նշվում է «Ռոսսելխոզնադզորի» հաղորդագրության մեջ:
Ըստ գերատեսչության նախնական տեղեկատվության, Հայաստանից արտահանվող կաթնամթերքում օգտագործվում է Իրանում արտադրված հումք, որի նկատմամբ «Ռոսսելխոզնադզորը» որոշակի սահմանափակումներ ունի: Նշվում է, որ գերատեսչության մասնագետները մարտի 20-24-ը տեղի ունեցած ստուգումների ժամանակ հաստատել են այդ փաստը:
Գերատեսչության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանում բացակայում է պատշաճ վերահսկողությունը պետական անասնաբուժական ծառայության կողմից, ինչի արդյունքում «վտանգ կա, որ Ռուսաստան կարող է ներմուծվել անորակ և ոչ անվտանգ արտադրանք»:
Նշվում է, որ այդ մասին հայկական կողմը տեղեկացվել է: Բացի այդ, ռուսական կողմի մոտ «հատուկ մտահոգություն է առաջացնում» այն, որ «առանց ռուսական կողմի հետ համաձայնեցվելու կամ ի հեճուկս պաշտոնական մերժման՝ Մաքսային միության ռեեստրում ներառվել են երրորդ երկրների ձեռնարկություններ»:

Россельхознадзор рассмотрит вопрос о введении ограничений импорта в Россию молочной продукции из Армении из-за плохого контроля и нарушений ограничительных мер с армянской стороны.
Сообщается, что по информации, полученной от армянской стороны, молокоперерабатывающие предприятия Армении используют сырье, произведенное предприятиями Исламской Республики Иран, в отношении которых Россельхознадзором введены ограничительные меры.
Россельхознадзор предложил Инспекционному органу по безопасности пищевых продуктов Республики Армении в период до 31 марта обсудить возможность дальнейшего осуществления поставок молочной продукции других производителей из Армении в Россию.
По итогам консультаций будет рассмотрен вопрос о введении ограничений на поставки молочной продукции со всех молокоперерабатывающих предприятий Республики Армения.