Կացարանում զոհված զինծառայողների ծնողները վաղը կհանդիպեն ՀՀ զինվորական դատախազի հետ. Սուրեն Պապիկյանը չի արձագանքել հանդիպման պահանջին (Տեսանյութ)
29/03/2023 12:39
Ազատ գյուղի զինվորական կացարանում հրդեհի հետևանքով զոհված 15 զինծառայողների ծնողները վաղը կհանդիպեն ՀՀ զինվորական դատախազի հետ։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը փաստաբան Նորայր Նորիկյանը հայտարարեց, որ, այս պահի դրությամբ, ստացվել են զոհված 15 զինծառայողներից 10-ի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունները, զոհված մյուս 5 զինծառայողների ծնոնղների հարցաքննությունը կլինի առաջիկայում։
«Փետրվարի 9-ին իմ կողմից դիմումներ են ներկայացվել ՀՀ պաշտպանության նախարարին ու ՀՀ զինվորական դատախազին՝  հանդիպելու ծնողների հետ, փետրվարի 28-ին էլ ծնողներն են անհատապես դիմում ներկայացրել Պաշտպանության նախարարին՝ հանդիպման պահանջով։ Մեզ համար տարակուսելի է Պաշտանության նախարարության ղեկավարության պահվածքը. ոչ միայն ձեռնպահ մնացին հանդիպել տուժողներին, այլ նաև իրենց վարքագծով առնվազն ներողություն խնդրելու առումով պարտավոր էին որոշակի հրապարակայնություն դրսևորել, սա ասում եմ նվազագույնը՝ ինչ կարող էին անել, իսկ զինվորական դատախազի հետ հանդիպումը տեղի կունենա վաղը»,- նշեց Նորիկյանը։
Նա նշեց, որ մարտի 21-ին միջնորդություն են ներկայացրել վարույթն իրականացնող մարմնին հարցաքննել զոհված զինծառայողներից մեկի ծնողին ու լրացուցիչ երկու այլ քաղաքացիների, որոնց կողմից տրված բացատրությունը հրդեհի պահի ու այդ տարածքում գտնվող ողջ մնացած զինվորներից մեկի վարքագծի վերաբերյալ որոշակի հակասող կամ էապես տարբերվող փաստական տվյալներ են պարունակում, իսկ մարտի 27-ին միջնորդել են հարցաքննել երկու անձանց, որոնք հրապարակայնորեն փաստական տվյալներ ու առերևույթ պնդումներ են իրականացրել այն մասին, որ հունվարի 19-ին տեղի ունեցած ողբերգությունը դիվերսիա է, որը տեղի է ունեցել ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից։
Նորիկյանը հայտարարեց, թե  զինծառայողների դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունները գործի փաստական հանգամանքների հետ գտնվում են խիստ հակասության մեջ։
«Ավելի շատ հարցեր են բարձրացվել, քան՝ պատասխաններ»,- ասաց նա։
Տուժող կողմը չի բացառում կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննություն անցկացնելու վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացնելու հնարավորությունը։
Նույն գործի շրջանակներում կալանավորվել են  նաև ՀՀ ՊՆ N զորամասի կոմունալ շահագործման ծառայության պետ, զորամասի հակահրդեհային պաշտպանության և փրկարար աշխատանքների ծառայության պետ, մայոր Մ.Ս-ն ու ինժեներական ծառայության սպա, կապիտան Ե.Հ-ն։

Родители 15 военнослужащих, погибших в результате пожара в казарме села Азат, завтра встретятся с военным прокурором Армении.
Адвокат Норик Норикян заявил сегодня в ходе встречи с журналистами, что на данный момент получены заключения судебно-медицинской экспертизы тел 10 военнослужащих из 15-ти погибших.
По его словам, на данный момент допрошены 10 родителей, в ближайшее время состоится допрос родителей остальных 5 погибших военнослужащих.
«9 февраля я представил заявления министру обороны Армении и военному прокурору Армении о встрече с родителями, а 28 февраля родители сами подали заявление министру обороны с требованием встречи. У нас вызывает недоумение поведение руководства МО: они не только воздержались от встречи с потерпевшими, но и своим поведением, как минимум, в плане извинений обязаны были проявить определенную публичность.Это наименьшее, что они могли сделать, а встреча с военным прокурором состоится завтра», - сказал он.
Он отметил, что 21 марта в орган, осуществляющий производство, представлено ходатайство о допросе родителя одного из погибших военнослужащих и еще двух граждан, заявления которых содержат некоторые противоречия относительно момента пожара и поведении одного из оставшихся в живых солдат, находящегося на этой территории, а 27 марта представлено ходатайство о допросе двух лиц, которые публично заявили и утверждали, что произошедшая 19 января трагедия является диверсией со стороны азербайджанских ВС.
Норикян заявил, что заключения судебно-медицинской экспертизы тел военнослужащих находятся в резком противоречии с фактическими обстоятельствами дела.
«Они порождают больше вопросов, чем ответов», - сказал он.
Потерпевшая сторона не исключает возможность подачи ходатайства о проведении повторной судебно-медицинской экспертизы.
Напомним, 19 января 2023 года, после полуночи, дежурный офицер инженерной службы N-ской воинской части Минобороны Армении, в нарушение установленного порядка, в помещении, предназначенном для личного состава вышеуказанной части, расположенном по адресу 1-я улица дом 20 села Азат Гегаркуникской области, зажег печь бензином, в результате чего в жилом помещении вспыхнул пожар.
В результате пожара погибли 15 военнослужащих-срочников, а офицер и четверо военнослужащих-срочников получили телесные повреждения различной степени тяжести.