«Ժողովուրդ». Արցախում հնարավոր ներքաղաքական գործընթացները կանգ կառնեն
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Արցախում հնարավոր ներքաղաքական գործընթացները կանգ կառնեն: Բանն այն է, որ մարտի 23-ին Արցախի Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Սահմանադրության փոփոխության նախագիծը: Այն վերաբերում էր ռազմական դրության ժամանակ հանրապետության նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում խորհրդարանի կողմից երկրի նախագահի ընտրության և դրա առանձնահատկությունների վերաբերյալ հարցերին: Այժմ՝ խորհրդարանի կողմից այն ընդունելուց հետո, նախագիծն արդեն ուղարկվել է Արցախի գերագույն դատարան: Հենց այս կառույցը պետք է որոշի, թե որքանով է այս փոփոխությունը համապատասխանում Արցախի Սահմանադրությանը։
Օրենքը սահմանում է, որ Արցախի գերագույն դատարանը կարող է այս հարցը քննել և որոշում կայացնել 10 օրից մինչև վեց ամիս ժամկետում: Սա նշանակում է, որ առաջիկայում, մինչև դատարանը որոշում կկայացնի, Արցախի նախագահի փոփոխություն չի լինի: Հնարավոր է, որ Արցախի գերագույն դատարանը հարցը նաև արագ քննի, ու որոշում կայացվի, սակայն, ամեն դեպքում, մինչ այդ որոշումը ներքաղաքական իրադարձություններ Արցախում տեղի ունենալ չեն կարող»։

Газета «Жоховурд» пишет: «В Арцахе будут приостановлены возможные внутриполитические процессы. Дело в том, что 23 марта парламент Арцаха принял во втором и окончательном чтении проект поправки в Конституцию, в котором предлагается предоставить Национальному собранию право избирать президента в условиях военного положения. После одобрения парламента проект направлен в Верховный суд Арцаха. Именно эта структура должна решить, соответствует ли поправка Конституции Арцаха.
Закон устанавливает, что Верховный суд может рассмотреть этот вопрос и принять решение в период от 10 дней до 6 месяцев. Это означает, что пока суд не примет решение, смены президента Республики Арцах не будет. Возможно, Верховный суд рассмотрит этот вопрос быстро и примет решение, во всех случаях до этого решения внутриполитических событий в Арцахе не будет».