Ազատ գյուղի կացարանում զոհված զինծառայողների ծնողները պնդում են՝ պատրաստ են ամեն ինչի։
«Մենք մահացած ենք, բայց մեզ չեն թաղել։ Ամեն ինչ անելու ենք, մենք կորցրել ենք ամենաթանկը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց զոհված զինծառայողներից մեկի ծնողը։
Նրանց խնդրանքն է պատկան մարմիններին, որ արդար քննություն վարեն։
«Մենք կորցրել ենք մեր առօրյան, չենք կարողանում մարդկանց հետ շփվել, դարձել ենք ագրեսիվ, մեզ հանգստություն է պետք, մեզ արդար քննություն է պետք, որ հասկանանք՝ մեր երեխեքի մահը ինչի՞ց է վրա հասել, ո՞վ է արել։ Մեզ սարքել են գիժ, մենք ճիշտ պատասխան ենք ուզում, ողջ-առողջ երեխեք ենք տվել, որ մեր անդորրը պաշտպանեն», - ասաց ծնողը։
Զինծառայողներից մյուսի ծնողն էլ նշեց՝ «վերևից հրաման է եկել՝ կրակը ծածկադմփոց անելու լավագույն միջոցն է»։
«Մինչև այսօր ես դա եմ տեսնում։ Հարցնում եք՝ գլխավոր հարցը ո՞րն է լնելու՝ այն է լինելու, որ 2,5 ամիս անցել է, ի՞նչ աշխատանք է կատարվել՝ բացի հակասական ցուցմունքներից, ի՞նչ եք արել, ընդհանրապես, մտադի՞ր եք այս գործը բացահայտել, թե՞ չէ։ Մի գիշերում քնած տեղը 15 զոհ եք տվել ու դրանից հետո գնացել խնջույքի, եթե էդ երեխեքը ձեզ պետք չէին, էդ երեխեքը մեր ամենաթանկն էին, տայիք մեզ», - նշեց զոհված զինծառայողի ծնողը։
Նույն գործի շրջանակներում կալանավորվել են  նաև ՀՀ ՊՆ N զորամասի կոմունալ շահագործման ծառայության պետ, զորամասի հակահրդեհային պաշտպանության և փրկարար աշխատանքների ծառայության պետ, մայոր Մ.Ս-ն ու ինժեներական ծառայության սպա, կապիտան Ե.Հ-ն։

Родители погибших при пожаре в казарме села Азат военнослужащих утверждают, что они готовы на все.
«Мы мертвы, но не похоронены. Мы готовы на все, мы потеряли самое дорогое», - сказал родитель одного из погибших солдат.
Они требуют от надлежащих органов провести объективное расследование.
«Мы потеряли покой, не можем общаться с людьми, стали агрессивными, нам нужно спокойствие, справедливое расследование, чтобы понять, от чего наступила смерть наших детей, кто сделал это? Мы хотим получить четкий ответ: мы отправили в армию живых-здоровых детей, чтобы защищали наш покой», - сказал он.
Родитель другого военнослужащего отметил, что «указание поступило сверху»: огонь лучший способ, чтобы скрыть следы другого преступления.
«Я до сих пор вижу это. Мы спрашиваем: прошло два с половиной месяца, какая работа проведена? Кроме противоречивых показаний, что вы сделали? Вы вообще намерены раскрывать это дело или нет?  За одну ночь вы дали 15 жертв, и после этого пошли кутить. Если эти дети не были нужны вам, то для нас они самое дорогое, отдали бы нам», - отметил отец погибшего солдата.
Напомним, 19 января 2023 года, после полуночи, дежурный офицер инженерной службы N-ской воинской части Минобороны Армении, в нарушение установленного порядка, в помещении, предназначенном для личного состава вышеуказанной части, расположенном по адресу 1-я улица дом 20 села Азат Гегаркуникской области, зажег печь бензином, в результате чего в жилом помещении вспыхнул пожар.
В результате пожара погибли 15 военнослужащих-срочников, а офицер и четверо военнослужащих-срочников получили телесные повреждения различной степени тяжести.