Մարտի 30-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, Մարտունու շրջանի Բերդաշեն համայնքի բնակիչներ` Սենորիկ  Ալավերդյանը և Գենադի Սարգսյանը գյուղի վարչական տարածքի «Ասֆալտեն տակ» կոչվող տեղամասի խաղողայգում գյուղատնտեսական  աշխատանքներ իրականացնելիս, հայտնվել են հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքում ծառայություն իրականացնող զինծառայողների թիրախում։
Վերջիններս հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Արցախի խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ, ինչի հետևանքով դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները: Տեղեկությունը հայտնում են ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունից։
«Նույն օրը` ժամը 10:40-ի սահմաններում, Թաղավարդ գյուղի բնակիչներ՝ Արթուր Ֆիրյանը, Արարատ և Շուրա Ալլավերդյանները,  Օլեգ Հարությունյանը, Արսեն Խաչատրյանը և Նովիկ Գաբրիելյանը գյուղի վարչական տարածքի «Կնյազանց կալ» կոչվող տեղամասի ցորենի դաշտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս, ադրբեջանական բանակի մարտական դիրքերից հրաձգային զենքերով անկանոն կրակոցներ են արձակվել իրենց ուղղությամբ, ինչի հետևանքով դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները:

ВС Азербайджана вновь нарушили режим прекращения огня, открыв огонь по мирным жителям, выполнявшим сельскохозяйственные работы на административной территории сел Бердашен и Тагавард, сообщает МВД Республики Арцах.
Сегодня, 30 марта, около 08:30, жители села Бердашен Мартунинского района Сенорик Алавердян и Генадий Саркисян при выполнении сельскохозяйственных работ в виноградных садах на так называемом участке «Асфальтен так» административной территории села оказались под обстрелом военнослужащих, несущих службу на прилегающей азербайджанской позиции. Последние открыли огонь из стрелкового оружия по мирным жителям Арцаха, в результате чего сельскохозяйственные работы были остановлены.
«В тот же день, около 10:40, жители села Тагавард Артур Фирян, Арарат и Шура Алавердяны, Олег Арутюнян, Арсен Хачатрян и Норик Габриелян при выполнения сельскохозяйственных работ на пшеничном поле на так называемом участке «Князянц кал» административной территории села подверглись беспорядочному огню из стрелкового оружия с боевых позиций азербайджанской армии, в результате чего сельскохозяйственные работы были остановлены.