Հռոմի ստատուտը արագ վավերացնելու անհրաժեշտություն Հայաստանն այսօր չունի. դա ոչ դրական քայլ է Ռուսաստանի նկատմամբ. Ալեն Սիմոնյան
03/04/2023 17:08
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է՝ Հայաստանը Ռուսաստանի Դաշնության դեմ հատուկ որևիցե քայլ չի արել. Ազգային ժողովը Հռոմի ստատուտը վավերացնելու մասին քննարկում չի ունեցել։
«Մենք միշտ մեզ պահել ենք որպես դաշնակից ու Ռուսաստանի դեմ հատուկ որևիցե քայլ չենք արել»,- «Առաջին լրատվական»-ին տված հարցազրույցում ասել է նա։
Ալեն Սիմոնյանը աբսուրդ է որակել Հայաստանում Պուտինին ձերբակալելու մասին խոսակցությունները։
«Այնպես չէ, որ Հայաստանը պետք է իր վրա վերցնի այդ բեռը, դա աբսուրդ է, մենք միշտ մեզ պահել ենք դաշնակցի պես, ճիշտ ենք եղել մեր հարաբերությունների մեջ, ինչը թույլ է տալիս մեզ այսօր նաև քննադատել ՌԴ որոշ դիրքորոշումներ ու գործողություններ, որոնք անհասկանալի են մեզ համար»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։
Ալեն Սիմոնյանի կարծիքով՝ Հռոմի ստատուտը արագ վավերացնելու անհրաժեշտություն Հայաստանն այսօր չունի։
«Դա ոչ դրական քայլ է Ռուսաստանի նկատմամբ, որի իմաստն ու ՕԳԳ-ն (օգտակար գործողության գործակից) ես չեմ հասկանում։ Հայաստանն այս հարցում չպետք է պիոներ լինի, նման քայլ անելը ես ճիշտ չեմ համարում»,- նշել է ԱԺ նախագահը։

Армения не имеет необходимости в быстрой ратификации Римского статута, это не будет положительным шагом в отношении России – Ален Симонян
03/04/2023 17:56
Спикер парламента Ален Симонян заверяет, что Армения не предпринимала какого-либо специального шага против Российской Федерации: Национальное Собрание не проводило обсуждения о ратификации Римского статута Международного уголовного суда.
«Мы всегда вели себя как союзник и не делили специально каких-то шагов против России», - заявил Симонян в интервью в интервью онлайн-ТВ «Первый информационный».
Он назвал абсурдом разговоры об аресте Владимира Путина в Армении.
«Армения должна взять на себя этот груз и заниматься этим. Это абсурд. Мы всегда проявляли себя как союзник, были правильными в наших отношениях с Россией, что также сегодня позволяет нам критиковать некоторую позицию и действия России, которые для нас, по крайней мере, непонятны», - сказал спикер парламента Армении.
По мнению Алена Симоняна, Армения не имеет необходимости в быстрой ратификации Римского статута.
«Знаете, это вовсе не положительный шаг в отношении России, смысл которого и коэффициент полезного действия я не понимаю. Не Армения должна быть пионером в этом вопросе, я не считаю это положительным шагом», - отметил Ален Симонян.