«Հրապարակ». Տեղի համայնքապետարանը գումարելու է ավագանու նիստ, որի օրակարգում անվտանգության հարցերը ներառված չեն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ապրիլի 14-ին Տեղի համայնքապետարանը գումարելու է ավագանու նիստ, որի օրակարգում անվտանգության հարցերը ներառված չեն։ Ադրբեջանի զինուժը մարտի 30-ի գիշերը փակել էր Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին և առաջ եկել՝ մոտ 80 հեկտար օկուպացրել Տեղ գյուղից ու ամրաշինական աշխատանքներ սկսել՝ դիրքեր-պոստեր կառուցելով։
Տեղի ավագանու ապրիլի 14-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերն են․ «1․ ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի 2023 թ․ բյուջեի կատարման 1-ին եռամսյակի ընթացքի մասին։ 2. «Տեղ համայնքապետարանի աշխատակազմ» համայնքային կառավարչական հիմնարկի․․․ նախկին ղեկավարի լիազորությունները դադարեցնելու և գործադիր մարմնի նոր ղեկավար նշանակելու մասին։ Ավագանու հերթական չորրորդ նստաշրջանի 4-րդ նիստի գումարման օրը սահմանելու մասին»։
Համայնքի ավագանու ընդդիմադիր անդամ Մասիս Զեյնալյանը կարծում է, որ այս օրերին համայնքապետարանում միայն անվտանգության հարցեր պետք է քննարկեին։ Նա դիմել է կառավարությանը, որպեսզի պատկան մարմիններից ներկայացուցիչներ գործուղեն Տեղ։
«Ժողովրդին չպե՞տք է բացատրեն, թե ինչ է կատարվում այստեղ, մենք հավաքվում ենք փողոցում, վիճում, թե ինչու այսպես եղավ, ինչ կարող էինք անել, հիմա թող գան, ասեն մեր անելիքները»,- ասաց նա»։

«Грапарак»: Администрация села Тех созовет заседание Совета старейшин, в повестку которого не включены вопросы безопасности
08/04/2023 12:25
Администрация села Тех 14 апреля созовет заседание Совета старейшин, в повестку которого не включены вопросы безопасности. В ночь на 30 марта азербайджанские вооруженные силы перекрыли трассу Горис-Степанакерт и продвинулись вперед, оккупировав около 80 гектаров села Тех и начав укрепительные работы, строительству постов, пишет газета «Грапарак».
«В повестку заседания Совета старейшин общины Тех 14 апреля включены следующие вопросы: ″1. О ходе исполнения бюджета общины Тех Сюникской области РА в 1-м квартале 2023 года. 2. О прекращении полномочий прежнего руководителя управленческого учреждения общины «Аппарат администрации сельской общины Тех»... и назначении нового руководителя исполнительного органа. О назначении даты созыва 4-го заседания очередной четвертой сессии Совета старейшин″.
Член Совета старейшин общины от оппозиции Масис Зейналян считает, что в эти дни в администрации общины должны были обсуждаться только вопросы безопасности. Он обратился к правительству, чтобы в общину Тех были командированы представители надлежащих органов.
″Разве они не должны объяснить людям, что здесь происходит? Мы собираемся на улице, спорим о том, почему это произошло, что мы можем сделать, теперь пусть придут и скажут, что нам делать″, - сказал он», - пишет газета.