«Հրապարակ». Հայաստանում անցկացված հարցման արդյունքների փաստը Կրեմլում լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տվել
14/04/2023 09:53
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Որոշ տեղեկություններով, Ռուսաստանը ՀՀ-ում իր դեսպանատան միջոցով վերջերս հարցում է իրականացրել Հայաստանում, որը, մեղմ ասած, խայտառակ արդյունքներ է գրանցել Հայաստանում Ռուսաստանի նկատմամբ դրական վերաբերմունքի հարցում։ Եթե մինչև 2018-ի հեղափոխությունը հայաստանցիների ավելի քան 70 տոկոսը դրական վերաբերմունք ուներ ռազմավարական գործընկերոջ նկատմամբ, ապա այժմ այդ ցուցանիշը գրեթե կրկնակի նվազել է և մոտավորապես 40 տոկոս է կազմում։
Կրեմլում այս փաստը լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տվել, բայց առայժմ չգիտեն ինչ անել և չեն պատրաստվում կտրուկ միջոցների դիմել, քանի որ հընթացս փորձել են ճշտել նաև Արևմուտքի նկատմամբ ՀՀ քաղաքացիների վերաբերմունքը և հանգստացել են, երբ տեսել են, որ այստեղ շեշտակի աճ չի գրանցվել: Փոխարենը, ըստ հարցումների, ավելացել է ՀՀ քաղաքացիների` Իրանի նկատմամբ վստահության ցուցանիշը»։

«Грапарак»: Результаты проведённого в Армении соцопроса вызвали обеспокоенность в Кремле
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что посольство России недавно провело соцопрос в Армении, результаты которого, мягко говоря, были позорными в вопросе отношения к РФ. Если до революции 2018 года больше 70% граждан Армении положительно относились к стратегическому партнёру, то сейчас этот показатель вдвое снизился и составляет приблизительно 40%.
«Этот факт стал поводом серьезной обеспокоенности в Кремле, но пока не знают, что делать и не собираются предпринимать резких мер, поскольку по ходу было выяснено также отношение граждан Армении к Западу и зафиксировано, что здесь тоже нет резкого роста. Согласно опросам, вместо этого у граждан Армении вырос уровень доверия к Ирану», - пишет газета.