Ադրբեջանցիները խորը ուսումնասիրում են սահմանագծի տարբեր հատվածներ, փորձում գտնել խոցելի ուղղություններ ու հարվածել. Տիգրան Աբրահամյան
20/04/2023 11:23
44-օրյա պատերազմի, դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Հայաստանի ու Արցախի դեմ հարձակումների ու որպես հետևանք հազարավոր մարդկային զոհերի ու տարածքային կորուստների ֆոնին, իշխանության տարբեր դեմքեր պնդում են, թե իրենք բարեփոխումներ են անում, իրավիճակ փոխում: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանցիները օրը ցերեկով, բառիս բուն իմաստով, շրջում են երկրի ներսում, մարդ սպանում, իսկ իրենք «ոչինչ չի եղել դեմքով» այլ օրակարգեր են լցնում:
Ի դեպ, ինքը` Փաշինյանը, խոստովանում է, որ տապալել են անվտանգության ոլորտում իրենց հանձնառությունները, ինչի մասին խոսել է և´ Տեղ գյուղի իրադարձությունների օրերին, և´ հետպատերազմյան ժամանակահատվածում բազում կորուստներից հետո:
Դրան զուգահեռ, իշխանության քարոզչամեքենան անհույս ճիգեր է գործադրում մարդկանց համոզելու, որ իրականում անվտանգության համակարգը արդյունավետ գործում է, իսկ այն մարդիկ` փորձագետները, քաղաքական կամ հասարակական գործիչները, սահմանամերձ համայնքների բնակիչները, ովքեր խոսում են անվտանգային խնդիրների մասին, իրենք են մեղավոր, իրենք են միայն խոսում երկրի խոցելիության մասին, իսկ իրականում կյանքը հրաշալի է:
Քարոզչական միջոցները բացառապես ներիշխանական ճակատում կիրառող իշխանությունն այդպես էլ չգիտակցեց կամ ձև է տալիս, թե չի գիտակցում, որ ադրբեջանական ցանկացած հարձակումից առաջ, ադրբեջանցիները խորը ուսումնասիրում են սահմանագծի տարբեր հատվածներ, փորձում գտնել խոցելի ուղղություններ ու հարվածել:
Խոցելի տեղերը նվազագույնին հասցնելու և անվտանգային համակարգն իր գծերի վրա դնելու փոխարեն, վարչական ողջ ռեսուրսը դրած է իշխանությանն արդարացնելու և իշխանության քննադատներին տարբեր միջոցներով լռեցնելու վրա` մեկի վրա հոդված գրելով, մեկի նկատմամբ քրեական գործ սարքելով, երրորդին ահաբեկելով կամ բռնությամբ սպառնալով:
Իրենք էլ հո գիտեն, որ իշխանության ու նրա առանձին դեմքերի մասով իրավապահ համակարգը կույր է և խուլ, իսկ մահակը նախատեսված է բացառապես ընդդիմախոսների համար», - գրել է Աբրահամյանը։

Азербайджанцы глубоко изучают различные участки границы, пытаются найти уязвимые участки и атаковать – Тигран Абрамян
20/04/2023 13:21
На фоне 44-дневной войны, последовавших за этим азербайджанских агрессий против Армении и Арцаха и тысяч человеческих жертв и территориальных потерь в их результате, различные представители власти утверждают, что они осуществляют реформы, меняют ситуацию. Об этом написал на своей странице в депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Азербайджанцы средь бела дня, в буквальном смысле, слова гуляют в нашей стране, убивают человека, а они заполняют другие повестки с выражением лица ″ничего не случилось″.
Кстати, сам Пашинян признается, что они провалили свои обязательства в сфере безопасности, о чем говорил и во время событий в селе Тех, и после многочисленных жертв в послевоенный период.
Параллельно с этим пропагандистская машина власти прилагает тщетные усилия, чтобы убедить людей в том, что в реальности система безопасности действует эффективно, в те люди – эксперты, политические или общественные деятели, жители приграничных сел, которые говорят о проблемах безопасности, сами виноваты, только они говорят об уязвимости страны, в жизнь на самом деле прекрасна.
Использующая средства пропаганды исключительно на внутриполитическом фронте власть так и не осознала или делает вид, что не осознает, что до любого азербайджанского наступления азербайджанцы глубоко изучают различные участки границы, пытаются найти уязвимые участки и атаковать.
Вместо того чтобы довести уязвимые места до минимума и поставить систему безопасности на рельсы, весь административный ресурс направлен на то, чтобы оправдать власть и заставить замолчать критиков власти различными способами – о ком-то написав статью, в отношении другого сфабриковав уголовное дело, а третьего запугивая или угрожая расправой.
Ведь они то знают, что по части власти и отдельных лиц правоохранительная система слепа и глуха, а дубинка предусмотрена только для оппозиционеров», - написал Тигран Абрамян.