«Ժողովուրդ». Բոլորը սպասում են Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգին՝ ստորագրե՞լ, թե՞ մերժել Աղազարյանին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը վերջին օրերին պարբերաբար «սպառնում է» ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանին պաշտոնանկ անել: Նա երեկ հայտարարել է, թե արդեն հավաքել է բավարար ստորագրություններ ու Թովմասյանի հարցը ներկայացրել ՔՊ խմբակցության քննարկմանը:
Նկատենք, որ Աղազարյանն իր այս մտադրության մասին առաջին անգամ ակնարկել էր դեռևս ապրիլի 4-ին ՝ ՄԻՊ թեկնածուի հարցով հանձնաժողովի նիստից առաջ՝ նիստը դեռ չսկսված:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, սակայն, այս ծրագրի հետևում իրականում կանգնած է ՔՊ վերնախավը, մասնավորապես՝ քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը և ՊՆ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, որոնք, օգտագործելով Աղազարյանին, ցանկանում են ԱԺ հանձնաժողովի միակ ընդդիմադիր նախագահից ազատվել:
Հենց նրանք էլ Աղազարյանին հրահանգել են պաշտոնանկության գործընթաց սկսել, անգամ Աղազարյանին ասում են, թե ԱԺ ամբիոնից կամ լրատվամիջոցների հետ զրույցում ինչ խոսի, ինչ հայտարարություններ անի:
Կարելի է ասել՝ այս դեպքում Հովիկ Աղազարյանն ընդամենը «խաղալիք է» ընդդիմադիր պաշտոնյային պաշտոնանկ անելու ծրագիրն իրականացնելու համար:
Տեղեկացանք, որ անգամ ՔՊ-ականների համար է անսպասելի եղել Աղազարյանի այս նախաձեռնությունը, քանի որ սովորաբար նա առանձնապես չի էլ հետաքրքրվում ներքաղաքական նման հարցերով, ուր մնաց՝ նման նախաձեռնությամբ հանդես գար:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ չնայած Անդրանիկ Քոչարյանն ու Արթուր Հովհաննիսյանն ամենօրյա ռեժիմով աշխատում են ՔՊ-ականների հետ, որպեսզի միանան Աղազարյանի նախաձեռնությանը, բայց երեկվա դրոթյամբ կեսից ավելին հրաժարվել էին ստորագրել: Բոլորը սպասում են Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգին՝ ստորագրել, թե մերժել Աղազարյանին»։

«Жоховурд»: Все ждут указания Никола Пашиняна – подписать или отказать Агазаряну
Депутат правящей фракции «Гражданский договор» Овик Агазарян в последние дни постоянно «грозит» отстранить от должности председателя постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.Вчера он заявил, что уже собрал достаточное количество подписей и представил вопрос Тагуи Томасян на обсуждение фракции, пишет газета «Жоховурд».
«Отметим, что впервые Агазарян сообщил о своем намерении 4 апреля, еще до начала заседания комиссии по вопросу кандидата в омбудсмены Армении.
По нашим сведениям, в действительности за этой программой стоит элита ″Гражданского договора″, в частности, секретарь фракции Артур Ованнисян и председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян, которые используя Агазаряна, хотят избавиться от единственного оппозиционного председателя постоянной комиссии НС.
Именно они поручили Агазаряну начать процесс отстранения от должности Тагуи Товмасян, говорят даже Агазаряну, какие заявления озвучивать с трибуны парламента или беседах с представителями СМИ. Можно сказать, что в этом случае Овик Агазарян просто стал ″игрушкой″ для реализации программы отстранения от должности оппозиционного председателя постоянной комиссии.
Мы узнали, что инициатива Агазаряна была неожиданной даже для депутатов ″Гражданского договора″, поскольку обычно он не очень интересуется внутриполитическими вопросами, не говоря уже о том, чтобы выступить с какой-то инициативой.
По нашим сведениям, несмотря на то, что Артур Ованнисян и Андраник Кочарян проводят каждодневную работу с депутатами ″Гражданского договора″, чтобы те присоединились к инициативе Агазаряна, по состоянию на вчерашний день, больше половины отказались подписать. Все ждут директивы Никола Пашиняна – подписать или отказать Агазаряну», - пишет газета.