Ալեն Սիմոնյանն ու Հնդկաստանի դեսպանը քննարկել են Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին առնչվող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանի Հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելություն ստանձնելու կապակցությամբ` պատասխանատու պաշտոնում մաղթելով ձեռքբերումներ:
Կողմերը փաստել են, որ հայ-հնդկական հարաբերություններն առավել քան երբեւէ գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ շահագրգռված են խորացնելու փոխգործակցությունը բոլոր ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը դեսպանին խնդրել է ողջույններ փոխանցել Հնդկաստանի Լոկ Սաբհայի հարգարժան խոսնակ Օմ Բիրլային, որի հետ մեկ ամիս առաջ Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում բովանդակալից զրույց են ունեցել: Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի արդյունավետ գործունեությունը` հույս հայտնելով, որ Հնդկաստանի խորհրդարանում եւս խորհրդարանական բարեկամական խումբ կձեւավորվի:
Արձանագրվել է միջազգային հարթակներում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ դրական համագործակցությունը, ուշադրություն է հրավիրվել միջազգային կազմակերպություններում կենսական հարցերի շուրջ ներկայացվող փոխվստահությանը:
Քննարկվել են տարածաշրջանին, Հայաստանին եւ Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին առնչվող հարցեր:
Հնդկաստանի դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել իր առաքելության շրջանակում մշտապես կապ պահել Ազգային ժողովի հետ եւ նպաստել խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը:

Ален Симонян и посол Индии в Армении обсудили вопросы, связанные с кризисом Лачинского коридора.
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 25 апреля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Индии в Республике Армения Нилакши Саху Синху, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер парламента поздравил посла с дипломатической миссией в Армении, пожелав ей успехов на ответственном посту.
Стороны констатировали, что армяно-индийские отношения находятся на более высоком уровне, чем когда-либо, и заинтересованы в углублении взаимодействия во всех сферах.
Председатель парламента попросил посла передать приветствия уважаемому спикеру Лок Сабха Индии Ому Бирле, с которым месяц назад состоялся содержательный разговор в рамках Ассамблеи МПС. Ален Симонян коснулся эффективной деятельности группы дружбы НС Армения-Индия, выразив надежду, что в индийском парламенте также будет сформирована депутатская группа дружбы.
Отмечено позитивное сотрудничество между Арменией и Индией на международных площадках, обращено внимание на взаимное доверие в международных организациях по жизненно важным вопросам.
Обсуждены вопросы, связанные с регионом, Арменией и кризисом Лачинского коридора.
Посол Индии, выразив признательность за прием, проявила готовность поддерживать постоянную связь с НС в рамках своей миссии и способствовать развитию парламентской дипломатии.