Փաստացի այս պահին Ադրբեջանը ՀՀ-ն կապող միջանցքի 2 հատվածներում անցագրային ռեժիմ է սահմանել` Հակարի գետի կամրջին և Շուշիի հարակից հատվածում. Աբրահամյան
29/04/2023 13:38
Ադրբեջանը Շուշիի հարակից հատվածով անցնող միջպետական ճանապարհի «բնապահպաններին» հանել է, սակայն նույն տեղում ծառայություն են իրականացնում ադրբեջանցի զինծառայողները: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Մեծ առումով, «բնապահպանները» շարունակում են ծառայությունը, ուղղակի իրենց իրական` զինվորական համազգեստով ու զենքով:
Փաստացի այս պահին Ադրբեջանը ՀՀ-ն կապող միջանցքի 2 հատվածներում անցագրային ռեժիմ է սահմանել` Հակարի գետի կամրջին` անմիջապես Կոռնիձոր գյուղի մատույցներում և Շուշիի հարակից հատվածում, որտեղ վերջին 4 ամիսներին էկոակտիվիստների անվան տակ տարբեր ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ էին:
Արցախից պաշտոնապես տեղեկացնում են, որ Շուշիի հատվածում ադրբեջանցիները երեկ կանգնեցրել և երկար ժամանակ արգելել են ՀՀ-ից Արցախ հումանիտար բեռի տեղափոխումը, որն իրականացվում էր ռուս խաղաղապահների միջոցով:
Ժամանակը գնում է, ճնշումն Արցախի նկատմամբ՝ երկրաչափական պրոգրեսիայով աճում, սակայն իրավիճակային հանգուցալուծում դեռևս չկա:
Մինչև ՀՀ իշխանությունը միջանցքը որպես ՌԴ պատկանելիության տարածք է որակում, իսկ ՌԴ-ից հորդորում են ՀՀ իշխանությանը գործընթացի պատասխանատվությունից չխուսափել, արցախցիների վիճակը շարունակում է վատթարանալ», - գրել է նա:

Тигран Абрамян: Фактически, Азербайджан установил пропускной режим на двух участках соединяющего Арцах с Арменией коридора – на мосту Хакари и близ города Шуши
29/04/2023 14:41
Азербайджан убрал «экологов» с проходящей рядом с городом Шуши межгосударственной дороги, однако в том же месте осуществляют службу азербайджанские военнослужащие. Об этом написал на своей странице в секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«По большому счету, ″экологи″ продолжают нести службу, просто в своей настоящей военной форме и с оружием.
Фактически, в данный момент Азербайджан установил пропускной режим на двух участках соединяющего Арцах с Арменией коридора – на мосту Хакари, прямо по соседству с селом Корнидзор, и на участке близ Шуши, где последние 4 месяца под видом ″экоактивистов″ находились представители различных силовых структур.
Из Арцаха официально сообщают, что, вчера в районе города Шуши азербайджанцы остановили и продержали долгое время машины миротворцев, доставляющие гуманитарные грузы.
Время идет, давление на Арцах растет в геометрической прогрессии, однако разрешения ситуации до сих пор нет.
Пока власти Армении считают коридор принадлежащей РФ территорией, а РФ призывает власти Армении не избегать ответственности за процесс, положение арцахцев продолжает ухудшаться», - написал Тигран Абрамян.