Կարող են լինել խաղաղության պարամետրեր, որոնք սկզբունքորեն ընդունելի չլինեն Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
03/05/2023 17:32
Միջազգային իրադրությունն ուղիղ  ազդեցություն ունի մեր տարածաշրջանում ռազմավարական իրադրության  գնահատականի վրա, Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պետք է նաև ասենք, որ մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները որոշակի ազդեցություն են ունենում միջազգային իրադրության հետագա զարգացման վրա», - ասաց նա:
Վարչապետի խոսքով՝ մեր տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության համակարգերը դեֆորմացված են, ինչը, նրա խոսքով, նշանակում է, որ առերեսվում ենք լրացուցիչ անվտանգային մարտահրավերների:
«Այսինքն՝  այն համակարգը, որ ի սկզբանե պետք է ապահովեր  անվտանգությունն ու կայունությունը մեր տարածաշրջանում, ակնհայտորեն չի գործում բավարար արդյունավետությամբ», - ընդգծեց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե համապարփակ խաղաղությունը կարող է ապահովել կամ երաշխավորել ՀՀ անվտանգությունը:
«Եթե ապահովողն ինչ-որ մեկն է, նշանակում է, որ անվտանգային սպառնալիքը մեծ է, խորքային  ռազմավարական առումով անվտանգություն կարող է ապահովել խաղաղությունը», - նշեց նա:
Վարչապետը իրատեսական է համարում խաղաղությունը, բայց պետք է հնարավոր լինի ավելի դետալացված արձանագրել՝ ինչպես է հնարավոր խաղաղությունը:
«Պրոբլեմն այն է, որ այստեղ կա երկու կոմպոնենտ՝ քաղաքական կամք ու խաղաղության հասնելու պարամետրերի մանրամասները: Ակնհայտ է, որ մենք խաղաղության հասնելու քաղաքական կամք ունենք, խնդիրը հետևյալն է, թե ինչքանով մեզ կհաջողվի բանակցային  գործընթացի արդյունքում ձևավորել խաղաղության այնպիսի պարամետրեր, որոնք կարող են ընդունելի լնել Հայաստանի կամ հայ ժողովրդի համար: Այո՛, կա տարբերակ, որ խաղաղությունը իրատեսորեն հնարավոր լինի այն պարամետրով, որոնք  սկզբունքորեն ընդունելի են  Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար, կարող են լինել պարամետրեր, որ  խաղաղությունը իրատեսորեն հնարավոր է այն պարամետրերով, որոնք սկզբունքորեն ընդունելի չեն Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար: Հետևաբար, մեր խնդիրն է կարողանալ իրատեսությունը, ընդունելիությունը և հարցի հետ կապված էմոցիաները հնարավորինս բալանասավորել ու մոտեցնել իրար, ինչքանով դա հնարավոր կլինի՝ չեմ կարող ասել, բայց որ ամեն ինչ կանենք, որ դա տեղի ունենա՝ միանշանակ կարող եմ ասել», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասաց, թե մենք քայլում ենք ականապատ դաշտի միջով:
«Ինչքան քայլում ենք այն ականապատ դաշտի միջով, այնքան ականներն ավելի խտանում են. սա մեզանից պահանջում է լրացուցիչ ջանքեր ու ճկունություն», - հավելեց վարչապետը:

Могут быть параметры мира, которые принципиально неприемлемы для Армении и армянского народа – Никол Пашинян
03/05/2023 18:11
Международная обстановка оказывает прямое влияние на оценку стратегической обстановки в регионе, заявил в парламенте премьер-министр Никол Пашинян.
«Нужно сказать также, что происходящие в нашем регионе события оказывают определенное влияние на дальнейшее развитие международной обстановки», - сказал он.
По словам премьера, системы безопасности и стабильности в нашем регионе деформированы, что означает, что что мы сталкиваемся с дополнительными угрозами безопасности.
«То есть, та система, которая изначально должна была обеспечивать безопасность и стабильность в регионе, явно не действует с достаточной эффективностью», - отметил он.
Никол Пашинян заявил, что обеспечить или гарантировать безопасность Армении может всеобъемлющий мир.
Премьер считает реальным мир, однако должна быть возможность детально зафиксировать, как можно достичь этого мира.
«Проблема в том, что здесь есть два компонента – политическая воля и детали параметров достижения мира. Очевидно, что у нас есть политическая воля к достижению мира, проблема в следующем, насколько нам удастся сформировать в результате переговорного процесса такие параметры мира, которые могут быть приемлемы для Армении и армянского народа. Могут быть параметры, по которым мир реально возможен, однако эти параметры принципиально неприемлемы для Армении и армянского народа. Следовательно, наша задача суметь по возможности сбалансировать и приблизить друг другу реализм, приемлемость и связанные с вопросом эмоции. Насколько это возможно, не могу сказать, но могу сказать однозначно, что мы сделаем все, чтобы это произошло», - подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр сказал, что мы шагаем по заминированному полю.
«Чем дольше мы шагаем по заминированному полю, тем больше становится мин: это требует от нас дополнительных усилий и гибкости», - сказал он.