Չեմ ցանկանում, որ «Նեմեսիս» հուշարձանի տեղադրումը Թուրքիան ընկալի որպես Հայաստանի արտաքին պետական քաղաքականության դրսևորում. Ալեն Սիմոնյան
05/05/2023 14:16
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Անկարայում անդրադարձել է Երևանում «Նեմեսիս» գործողության հուշարձանի բացմանը, որից հետո թուրքական կողմը փակել էր իր օդային տարածքը հայկական օդանավերի համար:
«Ցավում եմ, որ հուշարձանի տեղադրումը նման արձագանք է ստացել Թուրքիայում: Ես այս հարցը քննարկել եմ նաև իմ թուրք գործընկերոջ հետ: Որոշումը կայացվել է ՏԻՄ-ում, և ես չեմ ցանկանում, որ հուշարձանի տեղադրումը այստեղ ընկալվի որպես Հայաստանի արտաքին պետական քաղաքականության դրսևորում կամ՝ ոչ բարիդրացիական քայլ»,- ասել է նա:
Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ Հայաստանում պետական արտաքին քաղաքականությունն իրականացվում է վարչապետի և արտգործնախարարի կողմից ու այս մակարդակում կայացված որոշումներին ականատես են բոլորը:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ ցանկության դեպքում միշտ կարելի է պատճառներ, առիթներ գտնել հարաբերությունները վատացնելու: Ես էլ կարող էի հազար տարբեր պատճառ գտնել Թուրքիա չժամանելու համար, բայց ես այստեղ եմ, որպեսզի թուրք հասարակությանն ասեմ, որ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության և առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը։

Ален Симонян: Я не желаю, чтобы установка памятника «Немезис» воспринималась в Турции как в проявление государственной внешней политики Армении
05/05/2023 15:06
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян обратился к открытию памятника героям операции «Немезис» в Ереване, после чего турецкая сторона закрыла свое воздушное пространство для полетов армянских самолетов.
«Сожалею, что установка памятника в Ереване стала причиной подобной реакции в Турции. Решение было принято органом местного самоуправления. И я не желаю, чтобы установка памятника в Турции воспринималась в качестве проявления государственной внешней политики Армении или в качестве не добрососедского шага», - сказал Симонян на брифинге для турецких журналистов в Анкаре.
По словам Симоняна, внешняя политика Армении осуществляется премьер-министром и главой МИД страны.
«Мы должны понять, что при желании всегда можно найти причины для ухудшения отношений. Я тоже мог найти тысячу причин, чтобы не приезжать в Турцию. Но я здесь, чтобы сказать общественности Турции, что Армения готова к миру и урегулированию отношений без предварительных условий. Армения в своих стремления урегулировать отношения абсолютно искренна», - подчеркнул спикер парламента.