«Երևանից էլ բազմաթիվ արտագաղթածներ կան, Երևանը ե՞րբ ես հանձնելու»․ Շուշիի քաղաքապետն արձագանքել է Փաշինյանին, ով Արցախը «հանձնելու» մեջ մեղադրել էր Չեխիայում բնակվող հային
06/05/2023 16:27
Նախօրեին Չեխիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը մասնակիցներից մեկը, որը ծնունդով Արցախից էր, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարց էր ուղղել ․ «Դուք ասում եք՝ խաղաղություն։ Այդ խաղաղությունն ինչպե՞ս եք ընդունում՝ հողեր զիջելո՞վ։ Դուք միայն զիջում եք»։ Ի պատասխան՝ Փաշինյանը  հայկական համայնքի ներկայացուցչին էր մեղադրել Արցախը «հանձնելու» մեջ։
«Հայրենիքը հեռվից սիրելու սովորությունը եկեք ավարտենք։ Հողը, կներեք, դուք եք հանձնել, որ հաղթանակած հողը թողել եք, եկել եք ապրում եք երջանիկ կյանքով Պրահայում։ Այ դուք, ձեր հեռանալով, էդ հողը հանձնել եք, որովհետև հողը ձեզ համար է»,- ասել էր նա։
Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանը, «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի վերոնշյալ հայտարարությանն, ասել է. «Ա՛յ տղա, Շուշիում քանի՞ հայ էր ապրում, բա ինչի՞ հանձնեցիր Շուշին: Մեր կողմից ազատագրված բոլոր տարածքներում էլ հայեր են ապրել: Քարվաճառն Արցախի ամենածաղկուն շրջանն էր: Քաշաթաղի շրջանում ապրում էին հայեր, Աղդամում ապրում էին հայեր, Ֆիզուլիում ապրում էին հայեր․․․
Ի՞նչ է խոսում Նիկոլ Փաշինյանը, ինչի՞ համար: Շուշիում ինչքա՞ն հայ էր ապրում, Շուշին էլ է հանձնված, էդ որտե՞ղ հայ չէր ապրում: Երևանից էլ բազմաթիվ արտագաղթածներ կան, Երևա՞նը երբ ես հանձնելու: Չի կարելի նման հայտարարություններ անել, մարդկանց «դուխ» տալու փոխարեն՝ «դուխից» զրկելու նպատակը ո՞րն է։ Էդ «տրյուկները» էլ չեն անցնում, իզուր թող չանի»- ասել է Արծվիկ Սարգսյանը:

«Из Еревана тоже эмигрировало много армян, Ереван когда сдашь?»: мэр Шуши ответил Пашиняну, обвинившему живущего в Праге армянина в «сдаче» Арцаха
06/05/2023 17:55
Накануне во время встречи премьер-министра  Армении с представителями армянской общины Чехии один из участников, родом из Арцаха, спросил Никола Пашиняна: «Вы говорите о мире. Как принимаете этот мир, сдавая земли? Вы только уступаете». В ответ Пашинян обвинил представителей армянской общины в том, что они «сдали» Арцах.
«Давайте покончим с этой привычкой любить родину издалека. Землю, извините, сдали вы, когда оставили победоносную землю, пришли и живете счастливой жизнью в Праге. Это вы своим уходом сдали эту землю, потому что земля была для вас», - сказал он.
В беседе с «Грапарак» мэр города Шуши Арцвик Саркисян, касаясь упомянутого заявления Никола Пашиняна, сказал: «Послушай, парень, сколько армян жили в Шуши? А почему ты сдал Шуши? Армяне жили на всех освобожденных нами землях. Карвачар был самым процветающим районом Арцаха. Армяне жили а Кашатагском районе, армяне жили в Агдаме, армяне жили в Физули …
Что говорит Никол Пашинян? Зачем? Сколько армян жили в Шуши, но Шуши тоже сдан, где это не жили армяне? Из Еревана тоже эмигрировало много армян, Ереван когда сдашь? Нельзя делать такие заявления. Вместо того, чтобы придать ″дух″ людям, в чем смысл лишать их ″духа″? Эти трюки больше не проходят, пусть зря не делает», - сказал Арцвик Саркисян.