«Հրապարակ». Սամվել Բաբայանը որոշել է չնահանջել` հանրային կոնսոլիդացիա ապահովել և նստացույց հայտարարել
06/05/2023 09:32
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած Արցախն օրհասական ժամանակներ է ապրում, սակայն ներքաղաքական բուռն պրոցեսներ են ընթանում։ ՀԿ սեկտորն է ակտիվացել:
Ակտիվ գործունեություն է ծավալում նաև «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը: Նախօրեին Ստեփանակերտի մշակույթի պալատում նա հերթական հավաքն է կազմակերպել և Արցախում ստեղծված իրավիճակի շուրջ իր տեսակետն է ներկայացրել՝ մեղավորներ հռչակելով նախկիններին և Արցախի գործող իշխանություններին, բայց ոչ Նիկոլ Փաշինյանին։
Ասել է, որ Ադրբեջանը մինչև անցակետի տեղադրումը բազմիցս է ապատեղեկատվություն տարածել, թե իբր այդ ճանապարհով հայերը զենք-զինամթերք են տեղափոխում, ԱՀ իշխանությունները պետք է կանխատեսեին, որ ճանապարհը փակելու հող են պատրաստում, և քայլեր ձեռնարկեին, ասենք՝ իրենք սկաներ սարքեր տեղադրեին՝ հերքելով ադրբեջանական ստերը։
Բաբայանը ոչ անվանական, բայց խոսել է նաև Ռուբեն Վարդանյանի դեմ, ով, ըստ որոշ լուրերի, կանգնած է «Ո՛չ էթնիկ զտմանը» նախաձեռնության ետևում։ Բաբայանն ասել է, թե այդ ստորագրահավաքը ոչ մի արդյունք չի տալու՝ նման փորձ եղել է նաև 90-ականներին,  ապարդյուն: Ակնհայտ է, որ Բաբայանը պետնախարարի պաշտոնին է հավակնում, սակայն Արցախի նախագահականից հայտարարեցին, որ նրան պաշտոն չի առաջարկվելու: Մինչդեռ Բաբայանը որոշել է չնահանջել` հանրային կոնսոլիդացիա ապահովել և նստացույց հայտարարել»։

«Грапарак»: Самвел Бабаян решил не отступать, обеспечить общественную консолидацию и объявить сидячий пикет
06/05/2023 11:23
Несмотря на то, что Арцах переживает судьбоносные времена, внутриполитические процессы продолжаются. Активизировался сектор общественных организаций, пишет газета «Грапарак».
«Активную деятельность развернул также председатель партии «Единая Родина», бывший командующий Армией обороны Арцаха Самвел Бабаян. Позавчера он организовал очередную встречу во Дворце культуры Степанакерта и представил свою точку зрения о ситуации в Арцахе, объявив виновными прежние и нынешние власти Арцаха, но не Никола Пашиняна.
Сказал, что до установления КПП Азербайджан неоднократно распространял дезинформацию о том, что якобы армяне перевозят по этой дороге оружие и боеприпасы, власти Арцаха должны были предвидеть, что они готовят почву для закрытия дороги и принять меры, к примеру, сами установить сканирующие устройства, опровергнув азербайджанскую ложь.
Бабаян высказался также против Рубена Варданяна, который, по некоторым сведениям, стоит за инициативой «Нет этнической чистке». Бабаян сказал, что этот сбор подписей ничего не даст, такая попытка была также в 90-х годах, но безуспешно. Очевидно, что Бабаян претендует на пост государственного министра, но в офисе президента Арцаха заявили, что ему не будет предложена должность. Между тем, Бабаян решил не отступать, обеспечить общественную консолидацию и объявить сидячий пикет», - пишет газета.