Ամեն րոպե պետք է պատրաստ լինենք Ադրբեջանի կողմից ցանկացած սադրանքի․ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր
ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյան տեղյակ չէ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Մոսկվա կատարելիք այցից։
«Իրոք, տեղեկություն չունեմ։ Վարչապետը Մոսկվա պարբերաբար գնում է, երևի գնացել է, տեղյակ չեմ», - ասաց նա՝ լրագրողների հարցին ի պատասխան։
ՔՊ-կան պատգամավորից հետաքրքրվեցին նաև «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ վաշինգտոնյան բանակցություններից։
«Ամերիկյան  բանակցությունների վերաբերյալ դեռևս ամփոփիչ տեղեկատվություն չունեմ, հետևաբար, որևէ բան չեմ կարող ասել»,- ասաց Խաչատրյանը։
Ըստ նրա՝ բանակցությունների շուրջ ցանկացած քննարկում դրական երևույթ է։
«Եթե քննարկում են բանակցությունները, դա արդեն դրական է։ Հարցն այն է, թե արդյունքներն ինչպիսին են։ Շատ լավ կլինի, եթե մեր սպասելիքներն իրականացված լինեն, բայց, ինչպես տեսնում ենք, բավականին դժվար  պրոցես է, և սպասելիքների առումով երկար ճանապարհ դեռևս երևի պիտի անցնենք»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն ձևակերպմանը, որ «խաղաղության պայմանագրի» պարամետրերը հայ ժողովրդի համար կարող են ընդունելի չլինել՝ ՔՊ-ական պատգամավորը նշեց․ «Կարող է այնպիսի պայմաններ առաջադրեն, որոնք մեզ համար «կարմիր գծեր» են և ընդունելի չեն։ Շատ պարզ է։ Ադրբեջանը փորձելու է ամեն ինչ անել, որ իր շահերի համար ավելի բարենպաստ իրավիճակ ստեղծի, ինչը շատ դեպքերում մեզ համար ընդունելի չէ»։
Արմեն Խաչատրյանը նաև վստահություն հայտնեց, որ Ադրբեջանի կողմից սադրանքներ միշտ էլ լինելու են։
«Միշտ էլ լինելու են սադրանքներ, ուղղակի հարցն այն է, թե սադրանքներն ինչ մակարդակի վրա են լինելու։ Որ սահմանում մեկ-երկու անգամ կրակում են մեր դիրքերի ուղղությամբ, դա ևս սադրանք է, և մենք ամեն րոպե պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սադրանքի», - ասաց նա։

Мы каждую минуту должны быть готовы к любой провокации Азербайджана – Армен Хачатрян
Депутат фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян не в курсе визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Москву.
«Действительно, у меня нет информации. Премьер-министр периодически едет в Москву, наверное, отправился, не знаю», - сказал в беседе с журналистами депутат.
Журналисты поинтересовались также о вашингтонских переговорах вокруг «мирного договора».
«У меня пока нет обобщающей информации об американских переговорах, не могу ничего сказать», - отметил Хачатрян.
По его словам, любой обсуждение в процессе переговоров положительное явление.
«Если в процессе переговоров проходит обсуждение, это уже положительно. Вопрос в том, каковы результаты? Было бы хорошо, если бы наши ожидания реализовались, но как видим, это довольно сложный процесс, и нам предстоит еще пройти долгий путь в плане ожиданий», - сказал он.
Касаясь формулировки Никола Пашиняна о том, что параметры «мирного договора» могут быть неприемлемыми для армянского народа, депутат «Гражданского договора» отметил: «Могут выдвинуть такие условия, которые будут для нас ″красными линиями″, и неприемлемыми. Все очень просто. Азербайджан попытается сделать все, чтобы создать более благоприятную ситуацию для своих интересов, что во многих случаях для нас неприемлемо».
Армен Хачатрян также выразил уверенность, что провокации со стороны Азербайджана всегда будут.
«Провокации всегда будут, просто вопрос в том, на каком уровне они будут. То, что на границе один-два раза стреляют в направлении наших позиций, тоже провокации, и мы каждую минуту должны быть готовы к любой провокации», - сказал он.