Տեղ գյուղի հատվածում չենք կարողանում ինժեներական աշխատանքներ կատարել. ամեն օր կրակոցներ կան (Տեսանյութ)
08/05/2023 13:14
Նռնաձորից մինչև Խոզնավար 300 կմ նոր սահմանի պաշտպանությունն ու ինժեներական աշխատանքները ես եմ արել, Եռաբլուրում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սյունիքի նախկին մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը։
Հարցին, թե ինչու Սև լիճը չկարողացավ պահել՝ Պողոսյանն արձագանքեց.
«Դա արդեն բանակի խնդիրն է։ Ես էն ժամանակ հարավային մասի հարցն էի լուծում»։
Ինչ վերաբերում է Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանցիների առաջխաղացմանը՝ Մելիքսեթ Պողոսյանն ասաց.
«5 կմ հատվածի վրա եկել են, մխրճվել։ Ռուսական բանակը, խաղաղապահ զորքը, որտեղ նստած ա եղել, այդ հատվածում իրենք դուրս են եկել, մխրճվել։ Պետք է այդ հատվածը սահմանապահ զորքերը էս պահին պահեին, բայց քանի որ այդ հատվածում ամեն օր բախումներ են լինում, մեր կողմն ու իրենց կողմն էս պահի դրությամբ չեն կարողանում ինժեներական աշխատանքներ կատարել, որովհետև կրակոցներ կան»։

Мы не можем выполнить инженерные работы на участке села Тех: каждый день стреляют – Меликсет Погосян
08/05/2023 15:06
Я занимался инженерными работами и защитой новой 300-километровой границы от Нрнадзора до Хознавара, заявил сегодня бывший губернатор Сюникской области Меликсет Погосян в беседе с журналистами в военном пантеоне «Ераблур».
На вопрос, почему он не смог удержать Черное озеро, Погосян ответил:
«Это уже была задача армии. Я тогда решал вопрос южной части».
Что касается продвижения азербайджанцев в районе общины Тех, то Меликсет Погосян сказал:
«Пришли и проникли на участке 5 километров. Проникли там, где стояла российская армия, миротворческие войска, после того как они ушли с этого участка. Сейчас этот участок должны были охранять пограничные войска, но поскольку на этом участке каждый день бывают столкновения, наша сторона и их сторона на данный момент не могут выполнить инженерные работы из-за выстрелов».