Այո՛, ծանր է մեր վիճակը, բայց մենք դիմանում ենք. Ռուբեն Վարդանյան
Ստեփանակերտում մեկնարկել է հանրահավաքը, որը նախաձեռնել է «Ո՛Չ Արցախի էթնիկ զտմանը» պահանջագրի և ստորագրահավաքի  նախաձեռնող խումբը:
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հանրահավաքին հայտարարեց, որ էլի հաղթանակներ ենք տոնելու:
«Շատ շնորհակալ եմ, որ այս կազմակերպիչ երիտասարդներն ինձ հրավիրեցին ելույթ ունենալու իրենց հետ: Սա այսօրվա Արցախի ամենակարևոր օրերից է: Ես վստահ եմ, որ միայն դուք՝ երիտասարդներդ, կարող եք կերտել արժանապատիվ ապագա ձեր և ամբողջ Արցախի համար: Ես վստահ եմ՝ մենք լինելու ենք արժանապատիվ հայ, արժանապատիվ արցախցի և մենք պահելու ենք այդ արժանապատվությունը, չնայած բոլոր դժվարություններին: Մենք քննարկման ժամանակ նշել ենք բոլոր կարմիր գծերը, որոնք անընդունելի են արցախցիների համար: Դրանք 6-ն են: Ապրելի 23-ին Ադրբեջանը խախտեց այդ կարմիր գծերը», - նշեց նա:
Ռուբեն Վարդանյանն ավելացրեց, որ միակ տարբերակը մնացել է պայքարը.«Ոչ ոք իրավունք չունի սահմանափակելու մեր ազատ մուտքն ու ելքը դեպի Հայաստան: 149 օր մենք շրջափակման մեջ ենք, մենք չունենք գազ, լույս, դուք գիտեք Սարսանգի ջրամբարի վիճակը, մենք մեծ քանակի խնդիրներ ունենք, սակայն մենք դիմանում ենք: Այո՛, ծանր է մեր վիճակը, բայց մենք դիմանում ենք: Պետք է ասել ոչ օկուպացիային: Մենք պաշտպանում ենք մեր տունը, մեր քաղաքներն ու գյուղերը, գերեզմանները, մեր իրավունքը՝ ապրելու մեր հողերի վրա: Մենք ոչ ոքի վրա չենք ուզում հարձակվել, պարզապես ուզում ենք հանգիստ ապրել մեր հողի վրա: Մենք պատրաստ ենք բանակցությունների, բայց դրանք չպետք է լինեն Ադրբեջանի քմահաճույքով»:

Нужно сказать «Нет» оккупации: мы защищаем наш дом, наши города и села, наше право жить на своих земля –Рубен Варданян
09/05/2023 16:44
Бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян заявил сегодня на митинге движения «Нет этническим чисткам в Арцахе» в Степанакерте, что они еще будут отмечать праздники.
«Я очень благодарен организаторам, что пригласили меня выступить вместе с ними. Это один из самых важных дней сегодняшнего Арцаха. Я уверен, что только вы – молодежь, сможете построить достойное будущее для вас и всего Арцаха. Я уверен, что мы будем достойными армянами, достойными арцахцами и мы сохраним это достоинство, несмотря на все трудности. Мы во время обсуждения отметили все красные линии, которые неприемлемы для арцахцев. Таких красных линий шесть. 23 апреля Азербайджан нарушил эти красные линии», - отметил Рубен Варданян.
Рубен Варданян добавил, что единственный вариант – это борьба.
«Никто не имеет права ограничивать наш свободный въезд и выезд в Армению. Уже 149 мы находимся в блокаде, у нас нет газа, электричества, вы знаете ситуацию с Сарсангским водохранилищем, у нас есть большое количество проблем, но мы не отчаиваемся. Да, ситуация сложная, но мы отчаиваемся. Нужно сказать ″Нет″ оккупации. Мы защищаем свой дом, наши города и села, могилы, наше право – жить на своей земле. Мы ни на кого не хотим нападать, просто хотим жить спокойно на нашей земле. Мы готовы к переговорам, но они не должны быть по прихоти Азербайджана», - сказал Рубен Варданян.