Բանակցություններում ամենակարևոր հարցերում առաջընթաց չունենք. ԱԽ քարտուղար (Տեսանյութ)
Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագրի բանակցություններում ամենակարևոր հարցերում առաջընթաց չունեն, լրագրողներին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Դա Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն 29800 քկմ-ի արձանագրումն է, Ստեփանակերտ-Բաքու միջազգային մեխանիզմի, ինչպես նաև միջազգային երաշխիքների ստեղծումն է», - ասաց Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի տարրերի պահպանումն այսօր չի հաջողվում.
«Օրինակ, ըստ եռակողմ հայտարարության, Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքում ներկա չպետք է լինի, բայց այս պահին ներկա է։ Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի ունենանք միջազգային երաշխավորների ինստիտուտ, որով կլուծենք նման հարցերը»։
ԱԽ քարտուղարը նշեց, թե այս պահին բանակցություններն, ընդհանուր առմամբ, երկկողմ են, միջնորդները փորձում են օգնել, որպեսզի առաջընթաց գրանցվի։

Мы не достигли прогресса по самым важным вопросам – Армен Григорян
На переговорах по мирному договору Армения и Азербайджан не добились прогресса по самым важным вопросам, заявил сегодня журналистам в парке Победы секретарь Совбеза Армении Армен Григорян.
«Это фиксация суверенной территории Армении в 29800 квадратных километров, создание международного механизма Степанакерт – Баку, а также международных гарантий», - сказал Григорян.
По его словам, сегодня не удается обеспечить даже соблюдение элементов документа от 9 ноября 2020 года:
«Например, согласно трехстороннему заявлению, Азербайджан не должен присутствовать в Лачинском коридоре, но в данный момент присутствует. Для нас очень важно иметь институт международных гарантов, с помощью которых мы будем решать такие вопросы».
Секретарь Совбеза отметил, что на данный момент переговоры в основном носят двусторонний характер, посредники пытаются помочь, чтобы был зафиксирован прогресс.