Ցամաքային սահմանը բացելու համար ՀՀ-ն պետք է տնտեսությունը նախապատրաստի ադրբեջանական տնտեսական էքսպանսիային դիմագրավելու համար. Պատգամավոր
10/05/2023 14:28
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի կարծիքով՝ Թուրքիան հայ-թուրքական սահմանը կբացի, եթե Հայաստանը կատարի քաղաքական պահանջները՝ ուրանալ Հայոց ցեղասպանությունը, ճանաչել Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Արցախի նկատմամբ և Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանի ու Նախիջևանի, այսինքն՝ Բոսֆորից մինչև Չինաստան թուրքախոս ժողովուրդների միջև ցամաքային կապ հաստատել։
Նա կողմ է, որ ցամաքային սահմանը բացվի երրորդ երկրների քաղաքացիների ու դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար, բայց «դրա համար Հայաստանը պետք է տնտեսությունը նախապատրաստի ադրբեջանական տնտեսական էքսպանսիային դիմագրավելու համար»։
«Քանի Հայաստանը քայլեր չի ձեռնարկում իր տնտեսությունը պաշտպանելու թշնամական էքսպանսիայից, բացումը շատ ռիսկային եմ համարում»,- նշեց Արթուր Խաչատրյանը։

Для открытия сухопутной границы Армения должна подготовить свою экономику для противодействия азербайджанской экономической экспансии – Артур Хачатрян
Депутат парламента от фракции «Армения» Артур Хачатрян считает, что Турция откроет армяно-турецкую границу, если Армения выполнить политические требования – отречется от Геноцида армян, признает суверенитет Азербайджана над Арцахом и установит сухопутную связь между Азербайджаном и Нахиджеваном, то есть между тюркоязычными народами от Босфора до Китая.
Он за то, чтобы сухопутная граница открылась для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами, но «для этого Армения должна подготовить свою экономику для противодействия азербайджанской экономической экспансии».
«Пока Армения не предпринимает шагов для защиты своей экономики от вражеской экспансии, считаю открытие очень рискованным», - сказал Артур Хачатрян.