Դատարանն արդարացրել է Իգոր Խաչատուրովին
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի կրտսեր որդու՝ Իգոր Խաչատուրովի գործով արդարացման վերդիկտ է կայացվել։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ, հրապարակեց գործով արդարացման վերդիկտը։
Հիշեցնենք, որ Իգոր Խաչատուրովը մեղադրվում էր ՀՀ քրեական (2003թ) օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այսինքն՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը:
ՔԿ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ 2022թ. մայիսի 17-ին` ժամը 08:30-ի սահմաններում, ընդդիմության նախաձեռնության մի խումբ մասնակիցներ Կիևյան փողոցի 15 հասցեի մոտակայքում փակել են ճանապարհը՝ խոչընդոտելով այլ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը:
Ըստ ՔԿ-ի՝ այդ հատվածում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցներն, իրականացնելով հասարակական կարգի պահպանություն, հորդորել են բացել ճանապարհը՝ փորձելով նրանց հեռացնել ճանապարհից, որի ընթացքում նախաձեռնության մասնակիցներից երկուսը ձեռքերով հարվածներ են հասցրել ծառայություն իրականացնող ոստիկանի կրծքավանդակի շրջանում, ինչի արդյունքում վերջինս կորցրել է գիտակցությունը:
Իգոր Խաչատուրովը նախաքննության ընթացքում գտնվել է կալանքի տակ և միայն դատարանում փոխվել է նրա խափանման միջոցը։

Суд оправдал Игоря Хачатурова
Суд общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Татевик Григорян 10 мая вынес решение об оправдании сына бывшего начальника ГШ ВС Армении, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова Игоря Хачатурова.
Напомним, Игорю Хачатурову было предъявлено обвинение по части 1 статьи 316 Уголовного кодекса Армении, в качестве меры пресечения в его отношении избран арест.
Согласно сообщению СК Армении, 17 мая 2022 года, в 08:30, группа граждан – участников акции неповиновения перекрыли улицу Киевян, препятствуя свободному передвижению граждан. Сотрудники полиции призвали протестующих открыть проезжую часть, однако участники акции не подчинились законному требованию полицейских. Во время удаления участников акции протеста с проезжей части, двое лиц нанесли удары в область груди полицейского, в результате чего последний потерял сознание.
Решением суда мера пресечения в отношении Игоря Хачатурова была изменена, он был освобожден под залог.